Przeskocz do treści
Krakowskie jubileusze
Inne

Krakowskie jubileusze

Prof. Franciszek Ziejka, wybitny historyk literatury i honorowy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie gościem Salonu Artystycznego Beaty Anny Symołon w Dworku Białoprądnickim. Na spotkanie zapraszamy w poniedziałek (19 maja), o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Franciszek Ziejka należy do grona znakomitych, wybitnie twórczych historyków polskiej literatury. Swoje prace literaturoznawcze poszerza o badania nad historią idei, mentalności, obyczajów, duchowości i świadomości narodowej, co tworzy z jego publikacji niezwykły obraz kultury, widzianej w całej jej złożoności. W Dworku Białoprądnickim prof. Ziejka wygłosi odczyt: „Trzy krakowskie jubileusze: konsekracja katedry na Wawelu, powołanie Fundacji Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczta monarchów w „Wierzynku””.

Prof. Ziejka ma 74 lata. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pozostaje silnie związany z tą uczelnią. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. W latach 1999 – 2005 sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał też m.in. na Uniwersytecie Prowansalskim i na Uniwersytecie w Lizbonie, gdzie założył pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej. Pięć uniwersytetów polskich nadało mu godność doktora honoris causa. Otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Gloria Artis, Wielki Złoty Krzyż za Zasługi na Rzecz Republiki Austrii, Palmes Academiques, Ordre National du Mérite, Legia Honorowa (Chevalier), Krzyż Mauthausen Pro meritis, Grande Oficial da Ordem do Mérito (Portugalia), Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Przewodniczy też Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.

Piwnice Dworku Białoprądnickiego
Wstęp wolny