Przeskocz do treści
Krew Aczoli
Inne

Krew Aczoli

9 czerwca o godzinie 17.00 w Sali Teatralnej spotkamy się na kolejnym Kolosowym spotkaniu w Dworku. Odwiedzi nas reporter, autor świetnych zdjęć i laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą popularno-naukową książkę roku 2017 – Krzysztof Błażyca. Dziesięć lat po okrutnej i zapomnianej przez świat wojnie wrócił do północnej Ugandy, by zapytać o nią jej świadków i uczestników.

Czym była krwawa rebelia rozpętana przez Josepha Kony’ego i jego Armię Oporu Pana? Jaki wpływ wydarzenia sprzed dekady mają na teraźniejszość? Jak dziś żyje się mieszkańcom kraju nie bez powodu nazwanego przez Winstona Churchilla „perłą Afryki”? O tym wszystkim dowiemy się podczas ostatniego przed wakacjami Kolosowego Spotkania w Dworku.

Swoje doświadczenia, a przede wszystkim dziesiątki rozmów, jakie odbył z Ugandyjczykami, zebrał w poruszającej i boleśnie prawdziwej książce Krew Aczoli, wydanej w ubiegłym roku.

Za swój reportaż otrzymał nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego (podróżnicza książka roku) oraz nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, które doceniło w nim „przedstawioną słowami świadków opowieść o odległej i zapomnianej wojnie, opowieść o bólu i nieprzemijającym lęku ofiar czasu terroru, ale też o przebaczeniu dającym nadzieję”, a także „sugestywny i bezpośredni język narracji” oraz „relację, dzięki której ludzie dowiadują się, co się wydarzyło w tym zakątku Afryki”.

Krzysztof Błażyca, współtwórca Fundacji Razem dla Afryki, jest również autorem wydanej w 2015 roku książki Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle.

Krzysztof Błażyca | Uganda. Krew Aczoli
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sla Teatralna
sobota, 9 czerwca, godz. 17.00

WSTĘP WOLNY