LETNIE GRANIE 2024
Lato, słońce, zieleń, relaks, do tego dobra muzyka, a to wszystko w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Gwiazdą naszej wakacyjnej ramówki są niedzielne koncerty pod hasłem LETNIE GRANIE, czyli cykl plenerowych koncertów, stanowiących okazję do spędzenia wieczorów przy muzyce na żywo. Koncerty odbywać się będą o godz. 19:00, a wstęp jest bezpłatny.
Co nas czeka?
Z dworkowej sceny zabrzmią zróżnicowane dźwięki – od jazzu po rock, od muzyki klasycznej po nowoczesne brzmienia. Niewątpliwym atutem jest fakt, że koncerty odbywają się w pięknym otoczeniu, pod chmurką – tak wszyscy melomani mogą odpocząć po trudach całego tygodnia, a w przypadku niepogody rozkoszować się stylowymi wnętrzami Dworku Białoprądnickiego, gdzie przeniesione zostaną występy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Cykl startuje w niedzielę 14 lipca koncertem Krakofonii, pierwszego i jedynego w swoim rodzaju krakowskiego chóru LGBTQ+. Tydzień później scena zapłonie, a sprawcą całego zamieszania będzie zespół P.Unity, który rozbuja publiczność utworami w klimacie funk, soul, jazz i rap – to wprost idealny repertuar na ciepły letni wieczór! W niedzielę 28 lipca zagra KNEDLOVE, czyli nietuzinkowy duet muzyczno-życiowy, który trafia do serca niczym najpyszniejsze knedle ze śliwkami. Ciężko się im oprzeć!
W sierpniu klimat stanie się nieco bardziej klasyczny – 4 sierpnia zabrzmią największe przeboje opery, opertki i musicalu. W kolejną niedzielę królować będzie folk i etno w wykonaniu Hanki Wójciak i jej kapeli, a 18 sierpnia na scenie zagości Cinemon – niech żyje rock i grunge! Na zakończenie wakacji, żegnając ciepłe miesiące, zagra znany duet – Zima Stulecia, który tworzą muzycy Marcin Rak i Marek Pędziwiatr znani z takich formacji muzycznych jak Błoto czy EABS. Ich muzyka – elektroniczna, bitowa, z domieszką jazzu i z dużą dozą improwizacji będzie idealna na pożegnanie ostatnich chwil lata.
Na koniec niespodzianka – choć wakacje kończą się w sierpniu, Dworek zaklina rzeczywistość i w ramach przedłużonego świętowania zaprasza do siebie duet Chvost, który wystąpi 1 września, poszukując przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni.
Program
14 lipca – KRAKOFONIA
Pierwszy i jedyny w swoim rodzaju krakowski chór LGBTQ+. Czyli grupa osób, które uwielbiają razem śpiewać, rozwijać się wokalnie i dzielić energią z publicznością. A jednocześnie inkluzywna, bezpieczna przestrzeń, w której każdx może być sobą, zawierać przyjaźnie i działać na rzecz społeczności.
21 lipca – P.UNITY
Prawdopodobnie jedyny w Polsce projekt tak konsekwentnie kultywujący soulowe i funkowe tradycje, w formie charakterystycznej dla obu gatunków – na żywo, w dziesięcioosobowym składzie, bez komputerów.
28 lipca – KNEDLOVE
Nietuzinkowy duet muzyczno-życiowy. Każdy koncert Elizy i Kacpra to wyjątkowa przygoda pełna muzycznych uniesień i absurdalnego poczucia humoru, a ich piosenki to opowieści, w których niezwykle łatwo się zatracić. Czerpią z wielu źródeł: z soulu, folku, jazzu, bluesa; ale tak naprawdę po prostu grają siebie.
4 sierpnia – „SPOTKANIE Z OPERĄ I NIE TYLKO…”
Z okazji dwudziestolecia operowych koncertów w Dworku, na scenie zobaczymy wielu wspaniałych artystów: Kamila Mędrek-Żurek, Lucyna Ordon-Klimczak, Katarzyna Słota-Marciniec, Kristina Kutnik, Aleksandra Sotnicka, Anna Wodyńska-Piętka, Jaga Wrońska, Mateusz Dudek, Grzegorz Klimczak, Rafał Piętka-Wodyński, Jacek Wróbel oraz Kapela Mietniowska, którzy zaprezentują różnorodny repertuar od opery przez operetkę, musical, pieśni XX-lecia międzywojennego i piosenkę aktorską. Usłyszymy również wirtuozowską grę na akordeonie.
11 sierpnia – KAPELA HANKI WÓJCIAK
Polski zespół trip-folkowy. Tworzy i gra muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej. Teksty założycielki zespołu Hanki Wójciak, opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy oraz słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary dodają jej piosenkom ludyczności i baśniowości. W kompozycjach KAPELI słychać polskie motywy ludowe, połamane rytmy, biały śpiew oraz wokalne improwizacje w rejestrze gwizdkowym.
18 sierpnia – CINEMON + gości/nie
Analogowe power trio z Krakowa. Muzycznie znajdują się gdzieś pomiędzy rockową klasyką, sceną Seattle i współczesną alternatywą, nie stroniącą od eksperymentów spoza gatunków. Po prostu – ma być piosenkowo, hałaśliwie i prawdziwie. „Cinemon to niezmiennie najlepszy amerykański zespół w Krakowie” ~ Jarek Szubrycht
25 sierpnia – ZIMA STULECIA
Wyjątkowy duet muzyczny, który tworzą Marek Pędziwiatr (pseudonim Latarnik) oraz Marcin Rak (pseudonim Cancer G). Muzyka, którą wykonuje zespół to niepowtarzalna mieszanka elektronicznych, nowoczesnych brzmień oraz melancholijnych melodii, a to wszystko w towarzystwie muzyki improwizowanej na syntezatory i perkusję. Ich utwory są rytmiczne, posiadają elektroniczne wstawki, ale nawiązują przede wszystkim do melodyjnego i nastrojowego jazzu.
1 września – CHVOST
Duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Szczególne miejsce w ich projekcie zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie. Życie pełne nieoczywistych rozwiązań, parkietowego pulsu i doświadczania muzyki elektronicznej na wiele sposobów.
Muzycy postanowili odświeżyć pamięć o zapomnianych, ludowych pieśniach.
Wszystkie koncerty w ramach Letniego Grania współfinansowane są ze środków Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.