Przeskocz do treści
Majowa poezja
Inne

Majowa poezja

Podczas majowego SABASU zaprezentujemy tom poetycki Henryka Majcherka pt. „Ziarnka ślepej kury”. W tle zabrzmi gitara klasyczna w wykonaniu Eryka Jaworskiego. Spotkanie poprowadzi Beata Anna Symołon. Zapraszamy 8 maja (poniedziałek) o godz. 18.00, Piwnice. Wstęp wolny.

Henryk Majcherek pracował w teatrach m. in. w Bydgoszczy, Elblągu, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie i przed kamerami pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził „Dziennik”. Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych).

Pisze wiersze. Po tomikach „Moje niefotogeniczne wiersze” (2011), „Kłębek” (2013), „Płoty, mury i kamienie” (2015), „Ścinki” (2016), przedstawia teraz swój piąty tomik wierszy „Ziarnka ślepej kury”.

Już początkowe utwory („Popielec”, „W kółko”, „Jeszcze nie teraz…”) wprowadzają czas odchodzenia. Z odejściem i czasem po odejściu autor „Ziarnek” próbuje stopniowo oswoić czytelnika – i siebie, by zakończyć stwierdzeniem: coś się ze mną dzieje? / już wiem – umieram… – „kosmogonia”). Ta autorska samoświadomość nierzadko wywołuje dreszcze przeliczające wszystkie nasze kręgi. I nie jest to poza, ani prowokacja ze strony poety. Zbyt serio przeżył dotychczasowe życie, by z tej postawy w ostatniej chwili – zrezygnować. „Kosmogonii” towarzyszy rysunek bolesnych ran zadanych wybielonej kartce – takich doświadczeń na serio z twórczego życia Henryka Majcherka dających jego analizom glejt autentyczności.

Cykl rysunków Krystyny Sienkiewicz-Górskiej Przerwane wyjaśnienia – towarzyszący wierszom Henryka Majcherka – snuje swoją niespieszną, choć bolesną, opowieść obok i w połączeniu z utworami.

Wiersze Henryka Majcherka zaprezentuje aktorski duet: Anna Warchał i Jakub Kosiniak.

Salon Poetycki Beaty Anny Symołon SABAS gości poetów, pisarzy, krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów. Spotkaniom towarzyszy muzyka na żywo oraz recytacje tekstów przez zaproszonych aktorów. Klimatyczne wieczory w Piwnicach Dworku to zawsze spotkania niezwykłe.