Przeskocz do treści
Malarstwo niezwykłe
Inne

Malarstwo niezwykłe

Urodził się bez rąk, ale ich brak w niczym mu nie przeszkadza. Nogami i ustami maluje piękne obrazy – pejzaże, kompozycje, rzadziej ludzi. Stanisław Kmiecik to artysta niezwykły. Do końca września w Dworku Białoprądnickim można oglądać wystawę jego prac. Natomiast w poniedziałek, 5 października, o godz. 18.00 zapraszamy na uroczysty finisaż.

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Od piątego roku życia maluje i szkicuje za pomocą ust i nóg. Najczęściej artysta sięga po akryl, olej, pastel, akwarelę, temperę, czy rysunek ołówkiem – lubi eksperymentować z różnym technikami malarskimi. Jest samoukiem. Na jego obrazach najczęściej widzimy krajobrazy jego rodzinnych okolic, martwą naturę, zdarzają się obrazy wręcz wciągające w surrealistyczne wizje malarza. Wszystkie prace wypełniają bardzo osobiste, metafizyczne nastroje artysty. Inspiracje czerpie z tytułów albumów muzyki metalowej. „South of Heaven” grupy Slayer uosabia na przykład sad pełen kwitnącego kwiecia.

Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta, a od 2005 roku jest członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych i w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów, jak i dbaniem o rodzimych twórców, zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza – z którym artysta współpracuje od początku jego działalności – od roku 1993.

Stanisław Kmiecik jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun”, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce (poniżej na zdj.). Jest to ogromny sukces twórcy i promocja Polski za granicą.

Kmiecik_world

Wystawę obrazów Stanisława Kmiecika można oglądać w Sali Złotej.

Zachęcamy do śledzenia profilu artysty na Facebooku – Stanisław Kmiecik-Artysta malarz.