Przeskocz do treści
Małe historie wielkiego Krakowa
Inne

Małe historie wielkiego Krakowa

Małe historie wielkiego Krakowa to cykl filmów prezentujących osobliwe miejsca i nieznane zabytki znajdujące się na terenie czterech krakowskich dzielnic: Zwierzyńca, Prądnika Białego, Krowodrzy i Bronowic. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do odkrywania lokalnych historii i poznawania dziedzictwa kulturowego ukrytego w miejscach poza utartymi szlakami. Do każdego filmu dołączamy mapkę, która pomoże zlokalizować prezentowane miejsca.

Zobacz filmy:

1. Zwierzyniec: Dwór na Jodłowej
Jakie tajemnice kryje dwór na ulicy Jodłowej? Kim była mała Ania, która mieszkała w nim sto lat temu? I skąd w Przegorzałach wzięło się tyle koni?
Pobierz mapkę.
Przeczytaj więcej o tym miejscu.
2. Prądnik Biały: Fort Tonie
Dlaczego Fort Tonie uznaje się za najbardziej wyjątkowy obiekt Twierdzy Kraków? Ile armii strzegło go przed laty? I kto króluje w nim dzisiaj?
Pobierz mapkę.
Przeczytaj więcej o tym miejscu.
3. Krowodrza: Fabryka Czekolady
Kogo nazywano Wielkim Krakowskim Królem Czekolady? Czy da zamienić budynki browaru na wytwórnię słodkich łakoci? Gdzie na ulicy Wrocławskiej szukać śladów po dawnej fabryce?
Pobierz mapkę.
Przeczytaj więcej o tym miejscu.
4. Bronowice: Fort Mydlniki
Gdzie ukryta jest najciekawsza w Mydlnikach „malownicza ruina”? Czy warto wybrać się na spacer w poternie i wejść do kaponiery? Do czego może służyć fort, gdy już nie ma w nim żołnierzy?
Pobierz mapkę.
Przeczytaj więcej o tym miejscu.

Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Dworku Białoprądnickiego.
Materiały historyczne: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce
Realizacja materiału filmowego: Łucja Malec Kornajew „Fishka Kraków Tours”, Kamil Wojtak „57 Film”
Sfinansowano ze środków Miasta Krakowa. Zadanie publiczne: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Projekt związany z obchodami XXX lecia Dzielnic Krakowa.

Grafika w tle: czarno-biała grafika, fragment uproszczonej mapy Krakowa z czarną siecią ulic.