Przeskocz do treści
Michał Rusinek
Inne

Michał Rusinek

Rozmównica – czyli wszystko o co chcielibyście zapytać…. 22 czerwca (piątek) o godz. 19.00 gościem spotkania będzie Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz oraz pisarz. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Z Michałem Rusinkiem porozmawiamy o tym czy zawsze język giętki powinien powiedzieć to co pomyśli głowa, dlaczego „dzień dzisiejszy „jest plagą współczesnego języka i czy w niektórych przypadkach dzieci też mogą przeklinać.

Michał Rusinek

Urodził się w Krakowie i nadal tu mieszka – z rodziną. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Po ukończeniu magisterskich studiów polonistycznych został poproszony o pomoc w porządkowaniu jej korespondencji (praca na 3 miesiące “przeciągnęła się” do 15 lat). Właśnie wtedy rozpoczęła się dla niego największa intelektualna przygoda życia, którą przerwała dopiero śmierć poetki. Tylko on mógł napisać o Noblistce z takim taktem, subtelnością i wnikliwością. W piętnastu latach sekretarzowania Wisławie Szymborskiej nie mogło być bowiem nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka radiowa Natalia Vince.

Sala Kominkowa, wstęp wolny