Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny
Po raz kolejny Dworek Białoprądnicki ma okazję gościć u siebie jednych z najlepszych pianistów polskich i zagranicznych. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa to pierwsze wydarzenie kulturalne w Krakowie, w całości poświęcone muzyce fortepianowej. Zapraszamy Państwa na koncerty 15 i 16 października. Wstęp wolny.
Istotą Festiwalu jest zaprezentowanie mistrzów fortepianu, obok których wystąpią młodzi, stojący u progu wielkich karier laureaci największych Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: Chopinowskiego w Warszawie, Van Cliburna w Fort Worth, Czajkowskiego w Moskwie. Festiwal zachęca elitę światowej pianistyki, do przyjazdu i występów w Krakowie. W Dworku Białoprądnickim odbędą się dwa koncerty.
Środa, 15 października, godz. 19.00
Recital fortepianowy Ratomira Martinovica (Czarnogóra)
„Idealne połączenie intelektu, techniki i pasji, wyrafinowane czucie klawiszy, doskonała technika, koncentracja i opanowanie, wyjątkowe możliwości dynamiki, oryginalne pomysły i niekonwencjonalne interpretacje” według krytyków plasują Ratimira Martinovića w czołówce pianistów młodszego pokolenia.
Urodził się w Kotorze. Ukończył studia w klasie Kemala Gekića na Akademii Sztuki w Nowym Sadzie w 1999 r., wykonując w czasie koncertu dyplomowego Wariacje Goldbergowskie Bacha, Sonatę Hammerklavier Beethovena, cztery Ballady Chopina i Toccatę Prokofiewa, co spotkało się z uznaniem krytyków. Magisterium uzyskał za wykonanie wszystkich utworów Bacha.
Czwartek, 16 października, godz. 19.00
Recital fortepianowy Joanny Trzeciak (Polska/Belgia)
Joanna Trzeciak urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat siedmiu. W Liceum Muzycznym była najmłodszą i ostatnią uczennicą prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Podczas studiów była stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina. W latach 1977-78 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof. Lwa Wlasenko.
Jako kameralistka pracowała m.in. z Fhillippe Hirshhornem, Lolą Bobesco, Jadwigą Gadulanką, Anatolim Krastewem, Virtuosi di Praga, Kwartetem Panocha, Kwartetem Rimski-Korsakov, Urszulą Kryger. W 2010 została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Koncerty odbędą się w sali kominkowej.
Wstęp wolny