Miletic & Zurkovic
17 lipca (wtorek), o godz. 20.00 zapraszamy wszystkich melomanów na koncert muzyki kameralnej w wykonaniu serbskiego duetu Marko Miletic (wiolonczela) i Mihajlo Zurkovic (fortepian). W programie: R. Schumann, C. Debussy, M. Bruch, D. Popper i M. Milojevic. wstęp wolny, sala Kominkowa.
PROGRAM:
Robert Schumann: Fantasiestücke (utwory fantastyczne) na wiolonczelę i fortepian op. 73
- Zart und mit Ausdruck (Tender and with expression)
- Lebhaft, leicht (Lively, light)
- Rasch und mit Feuer (Quick and with fire)
Miloje Milojevic: Legende de Yephimia (Legenda o Jefimija)
Claude Debussy: Sonata na wiolonczelę i fortepian d – moll
- Prologue: Lent, sostenuto e molto risoluto
- Sérénade: Modérément animé
- Final: Animé, léger et nerveux
Max Bruch: Kol Nidrei na wiolonczelę i fortepian op. 47
David Popper: Rapsodia węgierska op. 68
Marko Miletic – otrzymał dyplom magisterski Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie w klasie prof. Imre Kalman oraz „Artist Diploma of Performance” w Schwob School of Music na Columbus University (USA) w klasie prof. Wendy Warner, jednej z czołowych wiolonczelistek swojego pokolenia. Podczas studiów był laureatem konkursów i festiwali jako solista i kameralista. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów z całego świata, w tym: Arto Noras (Finlandia), Ivan Kucer (Ukraina), Orfeo Mandoci (Austria), Dmitry Levin (Niemcy), Mark Kosower (USA), Mark Copey (Francja), Alexander Kobrin (Rosja / USA), Sergio Schwartz (USA).
Karierę koncertową rozwijał jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Słowenia, USA, Chorwacja, Czarnogóra, Chiny, Belgia, Norwegia). Gra w wielu zespołach kameralnych, a od 2013 roku jest członkiem trio fortepianowego „Valmaro”, który tworzy wraz z pianistą Valentinem Nenashevą i skrzypkiem Robertem Lakatosem. W 2007 roku wskrzesił orkiestrę kameralną „Camerata Academica Novi Sad”, z którą występuje jako solista oraz pełni funkcję dyrektora artystycznego.
Już podczas studiów ujawnił się jego talent do pracy pedagogicznej, był zaangażowany w pracę ze studentami i utalentowanymi dziećmi, a następnie prowadził wiele kursów mistrzowskich w Serbii, Niemczech i USA. Obecnie pracuje jako profesor wiolonczeli w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie i często prowadzi kursy mistrzowskie w kraju – jego uczniowie odnoszą liczne sukcesy na konkursach.
Dokonał wielu nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą, nagrywał także dla Deutche Grammophon.
Marko MIletic stworzył orkiestrę symfoniczną, złożoną z najlepszych muzyków z Wojwodiny, która powstała specjalnie na potrzeby kampanii promującej Nowy Sad jako europejską stolicę kultury w 2021 roku. Wspiera młode talenty, dając im możliwość gry z orkiestrami oraz tworzy orkiestry młodzieżowe.
Mihajlo Zurkovic (1978) urodził się w Somborze w Serbii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał specjalne stypendium dla wybitnych młodych talentów, w ramach którego stał się studentem Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, w klasie Jokuthona Mihailovica, u którego studiował do czasu otrzymania tytułu magistra. Obecnie Zurkovic jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie, które realizuje pod okiem Jokuthona Mihailovica. Jest również zatrudniony na stanowisku docenta w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.
Zdobył wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, wśród których warto wymienić: Najlepsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Petar Konjovic” (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri – Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina (Nowy Sad, 1997), Finalista Konkursu Dinu Lipattiego (Bukareszt – Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów – Ukraina, 2009).
Po raz pierwszy z recitalem solowym wystąpił w wieku 12 lat. Od tego czasu prezentował się ponad 300 razy podczas recitali, koncertów muzyki kameralnej oraz jako solista z orkiestrą. Jego podróże artystyczne zaprowadziły go do wielu krajów europejskich (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA.
W grudniu 2009 roku, wystąpił z debiutanckimi recitalami w prestiżowych salach Nowego Jorku: dwa koncerty w Sali Koncertowej Bechsteina oraz w Symphony Space. W marcu 2010 roku po raz pierwszy zaprezentował się w Rosji, grając w bardzo ważnych salach Petersburga, takich jak: Mała Sala Rimskiego-Korsakowa, Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Petersburga – Zamku Szeremietiewo.
Dokonał nagrań dla Radia Swiss, Radia Vaticana, Radia i Telewizji Czarnogóry, MTV2 (węgierskiej telewizji narodowej) oraz telewizji serbskiej.
W 2009 Zurkovic nagrał płytę CD live wyprodukowaną przez „Laza Kostic” – Centrum Kultury w Somborze przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Na płycie znalazły się utwory Schuberta, Brahmsa, Skriabina i Chopina.
„…Mihajlo Zurkovic zaprezentował niesamowite umiejętności pianistyczne – ogromny talent, bezwarunkową zdolność gry ekspresyjnej, wyrazistej, o klarownym dźwięku. Nie przesadzę stwierdzeniem, iż należy go traktować, jako jednego z największych artystów w świecie fortepianu…”
Alessandro Samsa, recenzje muzyki klasycznej, 2014