Przeskocz do treści
Muszkieterzy w Krakowie
Inne

Muszkieterzy w Krakowie

Tajna organizacja wywiadowcza o nazwie „Muszkieterzy” przez długie lata pozostawała jednym z najbardziej tajemniczych epizodów polskiej historii z czasów II wojny światowej. Brakowało książek i publikacji na temat kontrowersyjnych działań polskich szpiegów. Lukę tę wypełniła dopiero książka Jerzego Rostkowskiego – „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń”.

Licząca zaledwie kilkaset osób, głęboko zakonspirowana organizacja została powołana do życia w 1939 r. z inicjatywy Stefana Witkowskiego. Z ogromną odwagą prowadziła działania szpiegowskie przeciwko Niemcom, nie tylko na terenie okupowanej Polski, lecz także w wielu krajach Europy. Po 17 września 1939 r. również na obszarach zajętych przez Sowietów. To właśnie Muszkieterzy, jako pierwsi, przekazali Zachodowi informacje dotyczące nazistowskich obozów koncentracyjnych. Prowadzili również doskonałą działalność kontrwywiadowczą, wspierając cały Ruch Oporu. Przez aliantów uznawani byli za jedną z najlepszych i odnoszącą największe sukcesy do momentu rozbicia jej przez Armię Krajową i Gestapo.

Jerzy Rostkowski jest człowiekiem z pasją, który od wielu lat zajmuje się rozwiązywaniem największych tajemnic II wojny światowej. Przez wielu nazywany „popularyzatorem historii”. On sam skromnie uważa, że najzwyczajniej na świecie „robi swoje” – odnajduje i opisuje tajemnice.

Na spotkanie z pisarzem i promocję jego najnowszej książki zapraszamy w niedzielę, 8 marca, o godz. 15.30.

Sala Wielofunkcyjna
Wstęp wolny