Przeskocz do treści
Muzyczne oblicza Iberii
Inne

Muzyczne oblicza Iberii

Sukces projektu Zapomniani kompozytorzy owocuje kolejnymi koncertami. Paweł Albiński, utalentowany pianista młodego pokolenia, powraca do Dworku Białoprądnickiego z unikalnymi utworami ze świata hiszpańskojęzycznego oraz Europy kontynentalnej. Zamysłem całego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie szerokiej publiczności nieodkrytych i niegranych dotąd w Polsce kompozycji.

W Dworku Białoprądnickim odbędą się tego lata dwa koncerty Pawła Albińskiego (30 lipca, 20 sierpnia). Oba będą unikalnymi wydarzeniami artystycznymi, podczas których odkryjemy na nowo zapomniane kompozycje, odnalezione przez Pawła Albińskiego w niezbadanych zbiorach muzealnych czy bibliotecznych starych klasztorów. Wiele z nich można usłyszeć po raz pierwszy od momentu ich powstania! Sam pianista i jego niepowtarzalny projekt zostali zauważeni także za granicą. W zeszłym roku Paweł Albiński wystąpił w Filharmonii Lwowskiej podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty”.

<

>

Na lipcowy recital „Muzyczne oblicza Iberii” złożą się dzieła nieżyjących już kompozytorów, pochodzących z państw hiszpańskojęzycznych – Portugalii, Brazylii czy Kuby. W programie znajdą się kompozycje takich autorów jak J. Vianna da Motta, A. Nepomuceno, E. Lecuona czy H.Villa-Lobos, które w Polsce zostaną publicznie wykonane pierwszy raz. Wszystkie utwory cechują się ponadprzeciętną wartością zarówno estetyczną, jak i artystyczną. Oryginalnością koncertu jest również zestawienie utworów muzycznych w sposób ukazujący ich wzajemne korelacje geograficzne, kulturowe i historyczne. Szeroko rozumiana Iberia jest symbolem przełomowych odkryć, podróży i różnorodnych relacji międzyludzkich. Żarliwość, ekspresyjny taniec, zmysłowa miłość – są to wyrażenia najlepiej opisujące te relacje. Można je odnaleźć także w muzyce klasycznej.

Program:

Heitor Villa-Lobos (1887 – 1959, Brazil)
Valsa da dor

José Vianna da Motta (1868 – 1948, Portugal)
Ballada for solo piano op. 16

Alberto Nepomuceno (1864 – 1920, Brazil)
Suite Antiga op. 11
Prelude
Menuet
Air
Rigaudon

Ernesto Lecuona (1895 – 1963, Cuba)
Ante El Escorial
“Andalucía” Suite Espagnole
Córdoba
Andalucía
Alhambra
Gitanerías
Guadalquivir
Malagueña

Więcej na temat Pawła Albińskiego na stronie: http://www.pawelalbinski.pl/

Sala kominkowa, wstęp wolny