Przeskocz do treści
Muzyczne slajdy
Inne

Muzyczne slajdy

Synteza dźwięku, obrazu i historii. Zapraszamy na recital fortepianowy Pawła Albińskiego, w którym prezentowane kompozycje zsynchronizowane zostaną z projekcją fotograficzno-animacyjną. Koncert odbędzie się w czwartek (5 marca), o godzinie 18.00.

Audiowizualny koncert wpisuje się w ramy unikalnego projektu „Zapomniani Kompozytorzy”. Zamysłem całego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych, lecz rzadko grywanych w Polsce kompozycji. Paweł Albiński odnajduje te dzieła w niezbadanych zbiorach muzealnych czy bibliotecznych starych klasztorów i wprowadza na wielkie sale koncertowe – ponownie, bądź po raz od momentu ich powstania. Sam pianista i jego niepowtarzalny projekt zostali zauważeni także za granicą. Paweł Albiński miał już okazję wystąpić w Filharmonii Lwowskiej podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, prezentując międzynarodowej publiczności piętnastu zapomnianych kompozytorów.

„Muzyczne Slajdy” to recital wzbogacony o wizualizacje oparte na archiwalnych fotografiach, życiorysach kompozytorów, geograficznych szlakach twórczości, malowniczych krajobrazach. Wszystko, co inspirowało twórców, towarzyszy publiczności podczas koncertów. Połączenie muzyki, obrazu i historii jest nie tylko nowatorskim podejściem do organizowania recitali, ale i źródłem bogatszych przeżyć dla słuchaczy. Nieznane kompozycje i oryginalność formy przekazu na długo zapadną publiczności w pamięć.

W programie koncertu usłyszymy nieznane kompozycje pochodzące z Łotwy, Anglii, Portugalii i Austrii – m.in.: L. Garūty i J. Vianna da Motty. Całość widowiska zakończy pierwsze w Polsce publiczne wykonanie fortepianowych dzieł F.Deliusa.

Program:
Vasily Kalinnikov (1866 – 1901)
Elegy in B flat minor

Nikolai Medtner (1880 – 1951)
Canzona serenata in f-moll: Moderato op. 38 no 6

José Vianna da Motta (1868 – 1948)
Ballada for solo piano op. 16

Joseph Haydn (1732 – 1809)
– Piano Sonata in G major Hob XVI:6
– Allegro
– Menuet – Trio
– Adagio
– Finale: Allegro molto

Frederick Delius (1862 – 1934) – Three Preludes for piano
– No 1: Scherzando
– No 2: Quick
– No 3: Con moto

Lūcija Garūta (1902 – 1977) – Four Preludes for piano
– No 1 in B minor: Grave
– No 2 in E major: Andante meditativo
– No 3 in C sharp minor: Lento
– No 4 in D flat major: Appassionato esaltato

Sala Kominkowa
Wstęp wolny