Przeskocz do treści
Inne

Nowy rok z poezją

Nowy rok zaczniemy poetycko – wszystko za sprawą SABASU, którego gościem będzie Jan Stalony Dobrzański. Zapraszamy do Piwnic Dworku w poniedziałek 9 stycznia o godz. 18.00. Prowadzenie Anna Beata Symołon. Wstęp wolny.

Jan Stalony Dobrzański (właściwie Jan Pawlicki) nigdy nie spodziewał się, że będzie tworzył poezję – i jak podkreśla – sam jest zaskoczony swoją twórczością. Artyście zawsze bliżej było do obrazowych form wyrazu: architektury, scenografii. Pochodzi co prawda ze starego “profesorskiego” domu, ale jego przodkowie to przede wszystkim mistrzowie pędzla, tuszu i węgla. Sam również stworzył wielkie dzieła sztuk plastycznych – architektury, grafiki książkowej, filmu, czy scenografii, które zaowocowały wieloma orderami i nagrodami ministerialnymi, a nawet prezydenckimi.

Na swoim koncie ma już jednak nagrody poetyckie. Organizatorzy konkursów wręcz proszą by – jak żartobliwie mówią – „innym też dać szansę”. Jeżeli mistrz poezji śpiewanej, znamienity bard krakowskiej Piwnicy Pod Baranami Mieczysław Święcicki stawia jego wiersze obok utworów Gałczyńskiego, jeżeli jego tłumaczenia pieśni Bułata Okudżawy uważane są za równe tłumaczeniom Agnieszki Osieckiej to znaczy, że jego poezję po prostu trzeba poznać. Zwłaszcza, że autor prowadząc ogromną liczbę projektów artystycznych nie ma czasu na promocję własnej twórczości poetyckiej, nie występuje publicznie, a jeżeli już pojawia się na scenie, to głównie z okazji promocji znakomitych prac literackich swoich kolegów „po piórze”.

SALON POETYCKI BEATY ANNY SYMOŁON (SABAS) gości poetów, pisarzy, krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów. Spotkaniom towarzyszy muzyka na żywo oraz recytacje tekstów przez zaproszonych aktorów. Klimatyczne wieczory w Piwnicach Dworku to zawsze spotkania niezwykłe.