Przeskocz do treści
Nuta miłości
Inne

Nuta miłości

Miłość ci wszystko wybaczy! – koncert przebojów operowych, operetkowych oraz najpiękniejszych polskich piosenek o miłości w wykonaniu Blanki Dembosz (sopran) i Marii Rutkowskiej (fortepian). Zapraszamy 15 lutego o godz. 18.00 (Sala Kominkowa).

W programie między innymi arie z opery Carmen G. Bizeta, arie z oper G. Pucciniego, z Opery Faust Ch. Gounoda, arie z Wesołej Wdówki F. Lehara, przeboje Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa oraz piosenki o miłości do słów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

Informacje o artystkach:

Blanka Dembosz
Urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Podczas studiów powołała do życia Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Dawnej.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Wraz z gambistą – Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku, a z wiolonczelistą – Łukaszem Laxym, pieśni protestantów polskich doby renesansu. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują: Katarzyna Taborowska-Kaszuba, Paulina Załubska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Martyna Kosecka, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Mateusz Ryczek, Patryk Lichota, Michał Ossowski, Michał Pawełek, Rafał Zapała oraz Ryszard Lubieniecki. Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.

Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, w Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu, w festiwalu Sound Screen Festival w Bydgoszczy, w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, z upodobaniem promując polską muzykę nową, w szczególności współczesną muzykę elektroniczną i improwizowaną.

Jest współzałożycielką Kolegium Muzyki Ewangelickiej , w którym śpiewa oraz którym opiekuje się jako menadżer. Jest też autorką scenariusza i reżyserką koncertu „Po drugiej stronie Lete” (premiera podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej 2013), pomysłodawczynią i współorganizatorką ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić!” w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w 2013 r., gdzie prowadziła kurs wokalny poświęcony muzyce wokalno-instrumentalnej Witolda Lutosławskiego.

Jako nauczycielka śpiewu realizowała program Rady Królewskich Szkół Muzycznych ABRSM oraz brytyjski program Rockschool.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną (kursy śpiewu „Kobiecy głos ma głos!” i „Głos ma głos!”) w Poznaniu ( Now Music. Nowowiejski School of Music) oraz w Krakowie (Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Klub Kultury Chełm, Klub Kultury Wola), gdzie pracuje z seniorkami, z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi według swojej autorskiej metody.

Maria Rutkowska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku. Będąc studentką uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych zdobywając m.in. II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie w 2005 roku, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Johannesa Brahmsa w Turynie w 2006 roku, czy III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007 roku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce.

Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku wykładowcy w Katedrze Instrumentów Dętych i Katedrze Fortepianu, Organów i Akordeonu, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie.

Jako pianista akompaniator uczestniczyła wraz z młodymi adeptami sztuki w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament na takich konkursach jak: Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2009 r., 2012 r.), Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2010 r., 2016 r.), Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2011 r.), Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu (2011 r., 2014 r., 2017 r.), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Brnie (2013 r.) czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011 r.).

W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Uczestniczyła w licznych kursach pianistycznych m.in. Viery Nossiny (Rosja), Martina Hughes’a (Austria), Aleksandra Légera (Francja), Maurizio Barboro (Włochy), Lukaša Michela (Czechy), Calogero di Liberto (Włochy), Philippe Gusiano (Francja) czy Tellefa Yuvy (Izrael), a także w warsztatach muzyki kameralnej prowadzonych przez takie zespoły jak Pierrot Lunaire Ensemble Wien czy European Fine Arts Trio. Jako akompaniator brała udział w kursach mistrzowskich i koncertach z takimi muzykami jak: Richard Giangiulio (USA), Jean – Marc Fessard (Francja), Julian Bliss (Anglia), Konradin Groth (Niemcy), Wolfgang Bauer (Niemcy), Gabriel Cassone (Włochy), Florent Heau (Francja), Mauro Maur (Włochy), Giuliano Sommerhalder (Szwajcaria), Manfred Bockschweiger (Niemcy), Aki Välimäki (Finlandia) Adomas Kontautas (Litwa), Laurynas Lape (Litwa), Jan Broda (Czechy), Spyros Mourikis (Grecja), Igor Františak (Czechy), Rocco Parisi (Włochy), Olli Leppäniemi (Finlandia), Algidras Budrys (Litwa), Wim Van Hasselt (Belgia), Markus Würsch (Szwajcaria), Milan Polak (Czechy), Sharon Kam (Izrael), Vasco Silva de Faria (Portugalia), Sergiu Carstea (Rumunia), Marco Tiampieri (Włochy), Eric Aubier (Francja) oraz w Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (nieprzerwanie od 2011 r.), Letnich Warsztatach Instrumentów Dętych w Szczecinku, czy Teremiski Horn Camp.

Jako korepetytor brała udział w mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez Annę Radziejewską i Roberta Nakonecznego. Pianistka koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Litwa, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy), wykonując utwory solowe i kameralne od baroku aż po współczesność.