Przeskocz do treści
Opowieści z morskich głębin
Inne

Opowieści z morskich głębin

Gdybyśmy zajrzeli w słone wody to co byśmy zobaczyli? Jakie tajemnice skrywa morze? Czy z jego dna można wyciągnąć wielki korek? Skąd się wzięła ryba w czerwonych bucikach i dlaczego pingwin wyruszył w rejs statkiem? Odpowiedzi znajdziemy na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji Książkowej „Opowieści z morskich głębin”.

W Dworku Białoprądnickim prezentowane są ilustracje książkowe do nadmorskich baśni i legend, wykonane przez 79 artystów z krajów nadbałtyckich. Prace pochodzą z Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii oraz Polski. Zgromadzono je w 2011 roku, kiedy to Tallin, uznawany za ośrodek literatury dziecięcej, pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. W Krakowie będziemy mogli zobaczyć je po raz pierwszy.

Ilustracje wykonano rozmaitymi technikami. Znajdziemy tu zarówno rysunki ołówkiem i piórkiem, pastele, akwarele, drzeworyty, jak i wydruki komputerowe. Wszystkie zainspirowane zostały morskimi opowieściami z różnych zakątków świata. Są tu ilustracje do znanych baśni, jak „Mała Syrenka” J. Ch. Andersena, biblijnych opowieści o Jonaszu, czy twórczości samego A. Puszkina. Nie brakuje też legend i mitów z wysp estońskich, portugalskich brzegów oraz japońskiej egzotyki. Ale tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnych baśni. Artystom pozostawiono wiele swobody, stąd na wystawie odnajdziemy również obrazy z ich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń.

Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Książkowej „Opowieści z morskich głębin” to niezwykła podróż nie tylko dla dzieci. Można ją oglądać do 18 listopada.

Wystawa jest organizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie i Konsulatem Honorowym Estonii w Krakowie.

Galeria Zajazdu Kościuszkowskiego
Wstęp wolny