Przeskocz do treści
Pamukkale i Kapadocja
Inne

Pamukkale i Kapadocja

Podczas kolejnej odsłony cyklu „Poznajemy Polskę”, Władysław Grodecki opowie o niezwykłych rejonach Turcji – Pamukkale i Kapadocji. Na spotkanie zapraszamy w środę, 25 lutego, o godz. 18.00 do sali teatralnej.

Nazwa miejscowości Pamukkale w języku tureckim oznacza bawełniany zamek. Miasto położone jest na linii pęknięcia skorupy ziemskiej i słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda pozostawia osady, układające się w niezwykłe nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat.

Władysław Grodecki opowie nam również o Kapadocji – historycznej krainie w tureckiej Anatolii. Znana jest przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.

Władysław Grodecki to doświadczony przewodnik, pilot turystyczny i kartograf. Wędruje po świecie od ponad 30 lat. Odwiedził wszystkie kontynenty (poza Antarktydą) I spędził na pustyni 18 miesięcy. W latach 1980-92 zorganizował kilka wypraw trampingowych (Skandynawia, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Ukraina). Odbył też trzy samotne wyprawy dookoła świata.

Wstęp: 5 zł