Przeskocz do treści
Philosophia Viva!
Inne

Philosophia Viva!

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Philosophia Viva!, które odbędzie się w najbliższy wtorek (10 czerwca) o godzinie 18:00. Gościem wieczoru, będzie dr hab. Dariusz Juruś.

„Libertarianizm – libertynizm czy liberalizm?”

Wielu ludziom nie zajmującym się filozofią polityki libertarianizm kojarzy się z libertynizmem. Inni, lepiej zaznajomi z terminologią filozoficzno-polityczną, łączą libertarianizm z liberalizmem. Ci, którzy studiują filozofię polityki, w tym sami libertarianie, wiedzą natomiast, że libertarianizm to nie odmiana liberalizmu, lecz radykalna wersja klasycznego liberalizmu wywodzącego się od Johna Locke’a.

W wykładzie będę się starał wykazać, że żadna z tych grup nie ma racji; gdyż libertarianizm nie jest ani libertynizmem, ani liberalizmem, ani nawet odmianą klasycznego liberalizmu – jest po prostu libertarianizmem. Jego twardy rdzeń stanowi absolutne prawo własności, ufundowane na trzech tradycjach: doktrynie prawa naturalnego, teorii austriackiej szkoły ekonomicznej oraz koncepcji indywidualistycznego anarchizmu.

Dr hab. Dariusz Juruś – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura), adiunkt w Zakładzie Edukacji Filozoficzno-Społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, zajmuje się filozofią polityki, a głównie libertarianizmem. Jest autorem książki W poszukiwaniu podstaw libertarianizmu oraz przygotowywanej do druku antologii Dzieje własności prywatnej.

Publikował m.in. w Principiach (Czy Robert Nozick był libertarianinem?), Diametrosie (The Neo-Aristotelian Defense of Rights, Or a Minimal State Approach), Analizie i egzystencji (Wokół własności. Próba uporządkowania stanowisk w filozofii politycznej) i Ruchu filozoficznym (Ekonomiczne i etyczne podstawy libertarianizmu).

Prowadzenie: Eugeniusz Obarski

Sala Kominkowa

Wstęp wolny