Przeskocz do treści
Piosnki dziecinne
Inne

Piosnki dziecinne

W najbliższą niedzielę (26 czerwca, godz. 12.00) zapraszamy na koncert uczestniczek dworkowego studium wokalnego Blanki Dembosz. Muzyczny akompaniament zapewni orkiestra kameralna Fresco Sonare pod batutą Moniki Bachowskiej. Początek o godz. 12.00, Sala Kominkowa. Wstęp wolny.

Podczas koncertu usłyszymy utwory Witolda Lutosławskiego do słów Janiny Porazińskiej oraz Tadeusza Bairda do słów Józefa Czechowicza.

Blanka Dembosz, prowadząca od kilku lat kurs wokalny w Dworku Białoprądnickim, ukończyła m.in. śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej. W latach 2006 – 2010 znajdowała się pod stałą opieką wokalną Roberta Nakonecznego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in pod kierunkiem prof. Charlotte Lehmann. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Brała udział w Festiwalu Poznańska Wiosna (polskie prawykonanie utworu Dykyrion Juliety Szewach) w Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu oraz w festiwalu Soundscreen w Bydgoszczy. Występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej i zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.

Kurs pod okiem Blanki Dembosz to profesjonalne zajęcia z emisji głosu, połączone z elementami aktorstwa, interpretacją sceniczną, oraz z przyjemnie podaną teorią (czytanie nut głosem, elementy harmonii i kształcenia słuchu). Zajęcia odbywają się indywidualnie oraz grupowo. Przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną poznać swój głos, dla tych co boją się śpiewać publicznie, ale w skrytości o tym marzą i dla tych co zwyczajnie lubią wyrażać siebie śpiewem.

Trzeba też wspomnieć o Orkiestrze Fresco Sonare, która zapewni podczas koncertu akompaniament. Orkiestra obecnie działa pod mecenatem Dworku, a w Krakowie istnieje od 1998 roku. Młodzi muzycy pracują od początku pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygentki, Moniki Bachowskiej, która porywa ich swoją osobowością i dzięki której osiągnęli tak wysoki poziom artystyczny.

Gra orkiestry Fresco Sonare charakteryzuje się nie tylko najwyższym poziomem warsztatowym, ale i wielką radością muzykowania oraz pozytywną energią, którą młodzi muzycy zarażają słuchaczy swoich koncertów. Zespół Fresco Sonare koncertował m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, Paullem Esswoodem, solistami i chórem z Londynu ,,East Sussex Bach Choir” oraz wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską,, Tomaszem Strahlem, Mariuszem Pędziałkiem, Waldemarem Malickim, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Klaudiuszem Baranem, Michałem Nagy, Piotrem Tarcholikiem, Violettą Szopą-Tomczyk.

Dotychczas orkiestra występowała w Filharmonii Krakowskiej, Radiu Kraków, Akademii Muzycznej, Teatrze Groteska i znanych krakowskich kościołach: św. Katarzyny, OO. Bernardynów, OO.Franciszkanów i Ss. norbertanek na Salwatorze.

O możliwościach zespołu Fresco Sonare świadczy fakt, że wykonuje on zarówno muzykę klasyczną (Vivaldi, Bach, Mozart) jak również z powodzeniem i talentem interpretuje muzykę kompozytorów współczesnych (K.Penderecki, M.Małecki, W.Kilar, W.Szpilman, H.Czyż), muzykę rozrywkową (A.Piazzolla, S.Sojka, G.Turnau) oraz muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową (Z. Konieczny).