Przeskocz do treści
Porozmawiajmy o Design Thinking
Inne

Porozmawiajmy o Design Thinking

Zakończyły się dwudniowe warsztaty Design Thinking „Zaprojektuj kulturę” organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego. Twórcza, pełna pomysłów praca zaowocowała projektami, które można wdrożyć w praktyce. Podsumowaniem tego spotkania będzie PANEL DYSKUSYJNY – zapraszamy 3 grudnia o godz. 10.00, Sala Kominkowa Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Wstęp wolny.

Uczestnicy warsztatów: przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz lokalnych środowisk poznali innowacyjny sposób na tworzenie odnoszących sukces projektów kulturalnych, skrojonych na miarę potrzeb odbiorców.

To metoda DESIGN THINKING pozwalająca uwalniać twórcze pomysły i dająca danej instytucji nowe możliwości rozwoju. „Burza mózgów” umożliwiła stworzenie ofert, które można wdrożyć w danej społeczności czy organizacji.

3 grudnia – w czasie PANELU DYSKUSYJNEGO – zaprezentujemy i omówimy zaprojektowane produkty i usługi dla sektora kultury. Wezmą w nim udział uczestnicy warsztatów oraz goście specjalni – praktycy, którzy wprowadzili efektywne zmiany w swoich placówkach czy środowiskach m.in. dzięki innowacyjnej metodzie DESIGN THINKING.

Będą wśród nich m.in:
– Magdalena Wierzańska – Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności, KarekDesign, trener DT
– Ewelina Wiechnik – Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, specjalista ds. promocji
– Anna Szelingowska -Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dział edukacji
– Kuba Danecki – Pleo Skills, Service Design Team Leader TEDx Kraków, wzmacniacz org.

O METODZIE DESIGN THINKING:

DESIGN THINKING to narzędzie, które robi zawrotną karierę. Wszystko dlatego, że pozwala generować projekty, usługi i produkty odnoszące SUKCES. Ten model pracy doskonale sprawdza się m.in. w projektowaniu ofert kulturalnych.

Praca metodą DESIGN THINKING to sposób, by pobudzić do kreatywnej pracy i dać instytucji nowe możliwości rozwoju. Polega – w dużym uproszczeniu – na szukaniu innowacyjnych rozwiązań i tworzeniu oferty w oparciu o empatię, głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników.

W samym sercu idei DESIGN THINKING leży działanie, budowanie prototypów, wspólne tworzenie, testowanie i działanie dalej, a wiedza uczestników w połączeniu z umiejętnościami prowadzącego jest bazą i największym kapitałem do projektowania produktów i usług. Ważnym elementem tej metody jest również tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, które łączą kompetencje osób z różnym doświadczeniem oraz wykształceniem.

Kluczem do sukcesu stosowanym w metodzie DESIGN THINKING jest koncentracja na odbiorcy – zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb, spojrzenie na problem z wielu perspektyw, tworzenie prototypów, pozyskiwanie informacji zwrotnej od użytkowników oraz testowanie produktu czy usługi. Celem pośrednim zadania jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Każdy może mieć realny wpływ na efektywną i pożądaną zmianę w danej dziedzinie, a zastosowanie metody DESIGN THINKING jest właściwym, innowacyjnym i atrakcyjnym narzędziem do wprowadzania zmian.

fb Dołącz do wydarzenia na facebooku i zaproś swoich znajomych!