Przeskocz do treści
Wiatrak (młyn wiatrowy) w kolorach czerwieni i beżu na czerwonym tle - grafika Festiwalu Małej Literatury 2024.
Literatura

Festiwal Małej Literatury! | Edycja 4. | 4-12.10.2024 r.

Festiwal Małej Literatury to niezwykłe spotkanie literatury dziecięcej ze sztuką, muzyką, a przede wszystkim dobrą zabawą! Wspólnie wyruszymy w podróż w 4 strony świata, przez strony książek, słowa opowieści i niczym nieskrępowaną wyobraźnię. Zapraszamy do Dworku Białoprądnickiego od 4 do 12 października 2024 r.

Z czterech stron świata i nie tylko

Czwarta edycja FML będzie stanowiła wyjątkową inspirację dla naszych działań: poznamy opowieści z 4 stron świata, zakręcimy się na 4 skrzydłach wiatraka, zajrzymy w nasze 4 kąty, a nawet poznamy tajemnice 4 żywiołów! A to tylko część atrakcji, jakie Dworek Białoprądnicki przygotował dla najmłodszych i trochę starszych miłośników literatury dziecięcej.

Kogo spotkamy na Festiwalu?

Wśród gości Festiwalu znajdą się m.in.:  Anna Skowrońska, autorka serii Żywioły (wydawnictwo Muchomor), która przybliża najmłodszym niezwykłe zjawiska przyrodnicze zaspokajając ciekawość i rozwijając wyobraźnię. W podróż po pałacach, dworach i domach zabierze nas Monika Utnik, autorka książki „Nasze cztery kąty” (wydawnictwo Nasza Księgarnia). Od wykutych w skale miast Jordanii i willi starożytnych Rzymian, przez średniowieczne domy mieszczan czy delikatne konstrukcje japońskich domów, aż po nowoczesne wnętrza pełne designerskich przedmiotów – to dopiero będzie przygoda!

Ale to nie koniec podróży – razem z Łukaszem Wierzbickim ruszymy do Chin, przemierzymy Afrykę rowerem, a nawet kajakiem przepłyniemy ocean. A wszystko za sprawą niesamowitych opowieści o polskich podróżnikach, takich jak Kazimierz Nowak czy Aleksander Doba.

Czeka nas też niezwykła zagadka detektywistyczna, czyli międzypokoleniowa gra terenowa. Poszukiwać będziemy zaginionych bohaterów z lektur naszych rodziców i dziadków. Podobno w sprawę zamieszany jest tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy D(r)eszczowców (karramba!). Ale ponieważ akcję poszukiwawczą organizuje Pan Samochodzik, to wszystko musi skończyć się dobrze!

Nie zapomnimy również o przytulaniu. Na specjalnym spotkaniu „Poczytaj mi, Tato” poznamy wyjątkowego Tatę Niedźwiedzia i Synka Niedźwiadka oraz ich autora – Przemysława Wechterowicza. 

Ponadto w programie znajdą się warsztaty z „muzycznymi” książkami Pomelody, koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego, artystyczne warsztaty w oparciu o książkę „Jak smakuje czekolada na Evereście?”.

Spotkania dla grup szkolnych

Podczas Festiwalu na uczniów klas 1-3 czeka wyjątkowe spotkanie… plotkarskie! A to za sprawą najnowszej książki Gabrieli Rzepeckiej-Weiss „Kukuryku! Afera w kurniku”, wydanej przez Wydawnictwo Kropka. Czy warto plotkować? Czy plotka może skrzywdzić? Wspólnie z autorką spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Niezwykłą propozycją są też warsztaty sensoryczne „Bajka w ciemno”, które przybliżą dzieciom świat osób z niepełnosprawnością wzroku. To efekt współpracy Wydawnictwa Wrażlive oraz Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Zawodnik, przewodniczka na wystawie „W stronę ciemności”.

Dla młodzieży klas 5-7 przygotowano natomiast spotkanie z Katarzyną Ryrych, autorką licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Wspólnie spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy książka jest cringe?” oraz stworzyć własną listę lektur, którą młodzi poleciliby swoim rówieśnikom.

Literatura wrażliwa

Ten blok od początku stanowi bardzo ważną część Festiwalu Małej Literatury, przybliżając młodym czytelnikom i dorosłym tematykę wrażliwości, niepełnosprawności i biblioterapetyczną rolę książek. Spotkaniom patronuje Wydawnictwo Wrażlive, organizator ogólnopolskiej kampanii „Książka ma moc”. W tym roku w ramach Literatury Wrażliwej będziemy gościć też Katarzynę Kucewicz z jej serią „Marcelinka”, wydawaną przez Wydawnictwo Frajda. Dedykowane będzie szczególnie dzieciom wysoko wrażliwym i rozpoczynającym w tym roku swoją szkolną przygodę.

Festiwal Małej Literatury realizowany jest przy wsparciu finansowym Dzielnicy IV Prądnik Biały.