Przeskocz do treści
graficzne przedstawienie trzech nieregularnych owali, dwóch oczu i korony, napis
Projekt

Sztuka po krakosku – wchodzę w to!

„Sztuka po krakosku” – czyli po naszemu

To projekt, który od czerwca realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego. Jest oparty na współpracy z 6 Klubami Kultury, będącymi filiami Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Projekt to sekwencja unikatowych warsztatów i spotkań, które zarazem pokazują siłę lokalnej społeczności. Prezentują one jednocześnie artystów mieszkających po sąsiedzku, a także wskazują na mocne powiązania instytucji z artystami. I to takimi uznanymi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Całość stanowi 39 różnego nagrań i spotkań on-line, od konsultacji z mistrzami po bajki dla dzieci stworzone w nowej odsłonie.

Oko w oko z Mistrzem

Cykl spotkań „Oko w oko z Mistrzem”, któremu patronuje Klub Kultury „Wena” to unikatowe, około godzinne spotkania on-line z Mistrzami. Podczas spotkań zostają omówione wcześniej zgłoszone prace i nagrania, przesłane drogą elektroniczną. Mistrzowie udzielają zgłoszonym i wybranym wcześniej osobom wskazówek metodycznych i warsztatowych, ukierunkowujących dalszą pracę. Można posłuchać Sebastiana Sołdrzyńskiego, który współpracował z takimi artystami jak: Ray Charles, Herbie Hancock, Patti Austin, Kurt Elling, Eric Marienthal, Bob Mintzer czy Rodger Fox, czy Mariusza Patyry, wirtuoza skrzypiec, który w 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genui, dr hab. Joanny Zemanek z krakowskiej ASP, czy fotografa i dziennikarza Piotra Trybalskiego.

Wszystkie filmy do zobaczenia na kanale klubu >>> TUTAJ

Krakowski Teatr Dźwiękowy

Propozycją Klubu Kultury „Paleta” jest „Krakowski Teatr Dźwiękowy” i współczesna adaptacja krakowskiej legendy „Pan Twardowski”. Realizacja opiera się na efektach akustycznych i muzyce. Kładzie ona wzmożony nacisk na budowanie wrażenia trójwymiarowej przestrzeni poprzez dźwięk, a w mniejszym stopniu na narracji i dialogach aktorów. Projekt dedykowany jest także osobom niewidomym i słabowidzącym. Wykorzystanie technologii binauralnych dźwięku 3D umożliwia doświadczenie przestrzennej przygody dźwiękowej porównywalnej do rzeczywistego spaceru po ulicach Krakowa.

Autorzy projektu: Olga Kowalska, Konstanty Antonowicz.

Słuchowisko dostępne >>> TUTAJ

Instrumenty dawne

Z kolei Klub Kultury „Wola” proponuje cykl ośmiu spotkań obejmujący zademonstrowanie instrumentów dawnych, współczesnych oraz komputerowej technologii obróbki dźwięku. Opowiadają o nich wybitni krakowscy muzycy związani z Klubem. Można zatem zobaczyć Annę Huszczo w filmie pt. „Opanuj przodków fortepianu!”, Filipa Presseisena, który opowiada o organach, Annę Wiktorię Swobodę w produkcji pt. „O lutni i o lutni basowej, co się teorbą zowie”, Leszka HeFi Wiśniowskiego, który opowiada o flecie, czy Katarzynę Pilipiuk, która pokazuje, że „Oboje mają historyę swoję”. Skrzypce prezentuje Artur Łuczak („Posłuchaj treli skrzypiec i fideli”). O waltorni mówi Paweł Dziewoński w filmie pt. „Waltornia niepokorna”. Z kolei prezentację o muzyce elektronicznej przygotowali Piotr Laska i Miłosz Konarski („Na komputerze i tableciku dźwięków bez liku”).

Wszystkie filmy do zobaczenia >>> TUTAJ

Kurs rysunku

Klub Kultury „Mydlniki” patronował 5 spotkaniom tworzącym kurs rysunku dla młodzieży i dorosłych. Kurs jest prowadzony przez architektkę, mieszkankę dzielnicy Bronowice – Magdalenę Krajewską.

Całość dostępna >>> TUTAJ

Jak zrealizować film animowany?

Miłośnicy filmu animowanego z pewnością nie będą mogli przeoczyć propozycji Klubu Kultury „Przegorzały” i cyklu filmów prezentujących domowe sposoby na zrealizowanie filmu animowanego, wzbogaconych o tutoriale do nauki programu do animacji Open Toonz. Całość przygotowała i zrealizowała Katarzyna Agopsowicz.

Kanał Klubu z wszystkimi filmami z projektu >>> TUTAJ

Rysowanie na ekranie

„Rysowanie na ekranie” to unikatowa propozycja Klubu Kultury „Łokietek”. Bajki dla najmłodszych widzów (3-6lat) w formie autorskiej opowieści opartej na kanwie znanych bajek takich jak „Czerwony Kapturek” czy „Calineczka” z tworzeniem ilustracji na żywo z wykorzystaniem rozmaitych środków wyrazu z pewnością będą znakomitą inspiracją na zbliżającą się jesień. Autorką tej części projektu jest Alicja Karczmarska- Strzebońska.

Wszystkie filmy do zobaczenia i wysłuchania >>> TUTAJ

Zapis spotkań i wydarzeń będzie dostępny on-line przez minimum pół roku od momentu zakończenia zadania. Filmy dostępne są w wersji z napisami, a część z nich z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.