Przeskocz do treści
Przestrzeń poezji
Inne

Przestrzeń poezji

Zapraszamy na jesienny, nastrojowy wieczór z poezją. Tym razem Salon Poetycki Beaty Anny Symołon zaprezentuje poezję i malarstwo Jagny Safińskiej pt. „W przestrzeni poezji”. Bądźcie z nami w najbliższy poniedziałek, 7 listopada w Piwnicach Dworku, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS) gości poetów, pisarzy, krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów. Spotkaniom towarzyszy muzyka na żywo oraz recytacje tekstów przez zaproszonych aktorów. Klimatyczne wieczory w piwnicach Dworku to zawsze spotkania niezwykłe.

Tym razem zapraszamy na spotkanie z poezją i malarstwem Jagny Safińskiej „W przestrzeni poezji”.

Artystka urodziła się w Krakowie – jest muzykoterapeutką, tancerką klasyczną, choreografem, poetką, malarką. Ukończyła m.in. Akademię Muzyczną w Łodzi, studia podyplomowe w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Jako poetka zadebiutowała w 2000 roku na łamach „Dziennika Polskiego” w „WIERSZOWISKU” Józefa Barana. W tym samym roku jej twórczość opublikowało Pismo Literackie „AKANT”. W 2000 i 2001 roku w piśmie „Światełko” pod redakcją Wandy Chotomskiej, pojawiały się wiersze i proza poetki pisane dla dzieci. Wiersze Agnieszki Safińskiej drukowane były w wielu antologiach i w jubileuszowych almanachach. W 2006 r. w ukazała się jej pierwsza książka – tomik poezji zatytułowany „KONTRASTY”.
Obecnie artystka przygotowuje już czwarty tomik poezji „Kształt życia”. Jako poetka, była współtwórcą wystawy malarskiej Iriny Ozarinskiej, ukraińskiej artystki, wykładowcy w Kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury, w ramach projektu „KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA”. Wystawa pt. „DogArt” odbyła się we wrześniu 2013 r. w Muzeum Książki i Wydawnictwa w Kijowie.
Wiersze Agnieszki Safińskiej były także inspiracją do malarstwa Tatiany Batrakowej, rosyjskiej malarki i wykładowcy malarstwa i fotografii, która sięgnęła po prozę poetki „Pismo Ciemności” w ramach Stypendium Gaude Polonia 2013. Twórczość poetki wykorzystane także były w filmie dokumentalnym poświęconym życiu i twórczości profesora Marka Stachowskiego.

Agnieszka Safińska od lat bierze udział w cyklicznych spotkaniach Konfraterni Poetów, takich jak „Chleb Nadziei” czy „Wigilia dla Bezdomnych”. Brała udział w poetyckich inicjatywach w ramach ” VII Muzy w Muzeum” w Muzeum Domu Historii.

Malarstwo artystki to portrety (szczególnie dzieci, zwierzęta), pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne oraz seria obrazów bajkowych pod ogólnym tytułem „Turkusowe przygody kota” (wystawione dwukrotnie: w 2008 – towarzyszyły VI Międzynarodowemu Konkursowi Młodych Kameralistów, zorganizowanemu przez Akademię Muzyczną, a obrazy artystki wręczono jako główną nagrodę zwycięzcom oraz w 2009 – w Salonie Poezji Anny Dymnej w foyer Teatru im. J. Słowackiego).