Regulamin Pracowni Plastycznej
Regulamin Pracowni Plastycznej Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
I Informacje ogólne
- Pracownia Plastyczna Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” jest przeznaczona do działań twórczych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi; wyposażona jest w odpowiednie zaplecze warsztatowe, zarówno w zakresie sprzętów, jak i materiałów koniecznych do prowadzenia działań artystycznych.
- Zajęcia plastyczne odbywają się w grupach według załączonego harmonogramu.
- Organizator zastrzega, że harmonogram zajęć może ulec zmianie.
- Zajęcia stałe nie odbywają się w ferie, wakacje, święta państwowe oraz podczas długich weekendów i w okresie międzyświątecznym (Boże Narodzenie – Nowy Rok).
- Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich uczestników zajęć są zobowiązani do punktualnego przyprowadzania i odbierania dzieci niezwłocznie po skończonych zajęciach.
- W pracowni wszystkich uczestników obowiązuje poszanowanie zasad kultury osobistej i wzajemnego szacunku.
- Akceptacja niniejszego regulaminu oznacza, iż w przypadku uczestnictwa w zajęciach plastycznych małoletnich dzieci, rodzice małoletnich uczestników zajęć wyjaśnili swoim dzieciom zasady określone niniejszym regulaminem w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa i odpowiadają za przestrzeganie niniejszego regulaminu przez własne dzieci.
II Zasady pracy
- Uczestnik korzysta wyłącznie z materiałów dostępnych w pracowni i wykonuje zadania zgodnie z zaleceniami instruktora.
- W przypadku, gdy Uczestnik swoim zachowaniem zakłóca przebieg zajęć, nie stosuje się do regulaminu i poleceń Instruktora, prowadzący ma prawo skreślenia Uczestnika z listy.
- Uczestnik zajęć zobowiązany jest używać udostępnionej mu pracowni i jej wyposażenia zgodnie z przeznaczeniem i wskazówkami instruktora prowadzącego zajęcia. Wszelkie szkody wynikłe z niewłaściwego użytkowania sprzętu opiekun prawny dziecka lub dorosły uczestnik zajęć zobowiązuje się pokryć z własnych środków lub szkodę naprawić.
- Uczestnik zostawia miejsce pracy w takim stanie, w jakim je zastał. Zobowiązany jest do uprzątnięcia stanowiska, wyczyszczenia narzędzi pracy i odłożenia ich na wyznaczone miejsce.
- Uczestnik ma obowiązek starannego wykonania pracy, tak aby nie generować strat materiałowych.
- Uczestnik nie rozpoczyna nowej techniki dopóki wcześniej rozpoczęta praca nie zostanie ukończona.
- Uczestnik zajęć nie może samowolnie korzystać z zaplecza technicznego pracowni. Wejście jest możliwe wyłącznie z instruktorem lub na jego polecenie i odpowiedzialność.
- Na zajęciach obowiązuje własna odzież ochronna. Instruktorzy nie biorą odpowiedzialności za zniszczone ubranie uczestnika zajęć.
- Z uwagi na bezpieczeństwo uczestnika, jeśli ma długie włosy powinny być one bezwzględnie spięte podczas wykonywania prac w pracowni.
- W czasie trwania zajęć na terenie pracowni nie może przebywać uczestnik spoza grupy.
III Bezpieczeństwo
- Instruktor zobowiązuje się zapewnić dziecku bezpieczeństwo w godzinach uczestniczenia w zajęciach/warsztatach deklarowanych przez Opiekuna prawnego/Rodzica w Karcie Uczestnika.
- Używamy narzędzi, przyrządów i materiałów, w które wyposażona jest pracownia, zgodnie z przeznaczeniem, według zasad i instrukcji udzielonych przez instruktora.
- Szczególną ostrożność należy zachować podczas pracy z ostrymi narzędziami.
- W trakcie pracy ze szkłem (projekt, szlifowanie, lutowanie) obowiązują okulary ochronne.
- Korzystanie z urządzeń mechanicznych pracowni jest dozwolone tylko za zgodą i pod nadzorem instruktora, po zaznajomieniu się z instrukcją ich obsługi i pod warunkiem jej bezwzględnego przestrzegania.
- Samowolne uruchamianie prasy, pieca oraz koła garncarskiego jest zabronione.
- Suchy pył powstający przy szlifowaniu jest szkodliwy. Nie należy go zdmuchiwać, a jedynie za pomocą suchego pędzla lub gąbki umieścić w miseczce z wodą.
- Kontakt ze szkliwami i szkliwienie:
– szkliwo jest substancją chemiczną, szkliwo zawsze przygotowuje osoba prowadząca!
– podczas pracy należy zachować szczególne środki ostrożności: nosimy odzież ochronną: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę ochronną;
– nie jemy i nie pijemy podczas pracy ze szkliwem;
– dzieci szkliwią na odpowiedzialność Rodzica lub Opiekuna;
– w przypadku kontaktu chemii ze skórą należy natychmiast przemyć miejsce pod bieżącą wodą, a w przypadku dostania się szkliwa do oka, należy natychmiast przemyć je wodą i niezwłocznie udać się do lekarza.
9. Do prac powstających z gliny nie wkładamy żadnych ostrych, drewnianych, metalowych przedmiotów. Mogą spowodować pożar pieca ceramicznego!
10. W piecu ceramicznym nie wypalamy przedmiotów wykonanych poza pracownią
11. NIE PODCHODZIMY DO PIECA CERAMICZNEGO!
IV Odbiór prac
- Prace plastyczne uczestników są przechowywane w pracowni przez okres trzech miesięcy od chwili zakończenia roku szkolnego (zakończenie roku szkolnego: czerwiec, ostateczny termin odbioru prac: wrzesień).
- Prace, które nie zostaną odebrane w terminie, przechodzą na własność pracowni, gdzie ulegają utylizacji lub zostaną wykorzystane na zajęciach.
V Informacje końcowe
- Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie.
- Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody na osobie lub jakiekolwiek konsekwencje zdrowotne będące następstwem niezastosowania się do Regulaminu Pracowni, Zasad BHP oraz wynikające z indywidualnego stanu zdrowia osób korzystających z Pracowni.