Przeskocz do treści
Rowerami po Amazonce
Inne

Rowerami po Amazonce

Hubert Kisiński, nagrodzony wspólnie z bratem, Dawidem Andresem, Kolosem w kategorii „Wyczyn roku” za podróż rowerami przez Amazonkę, będzie gościem pierwszego, wiosennego Kolosowego Spotkania w Dworku Białoprądnickim. Zapraszamy w sobotę (23 kwietnia) o 17.00 do Sali Teatralnej. Wstęp wolny.

Wiosenne Kolosy w Dworku rozpocznie Hubert Kisiński, czyli połowa braterskiego tandemu, który na ostatnich Kolosach miał wejście tak mocne jak nikt od dawna. Od dłuższego czasu mieszkający poza Polską bracia jeszcze kilka miesięcy temu termin „Kolosy” kojarzyli co najwyżej z posągami z Wyspy Wielkanocnej. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęli swoją niezwykłą podróż – trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku po Atlantyk na rowerach. Już samo to byłoby nie lada wyzwaniem, oni jednak poszli krok dalej – by móc zrealizować swój cel w sposób naprawdę wyjątkowy, wymyślili i skonstruowali prototyp roweru nie tylko jeżdżącego, ale i pływającego! I na takich wehikułach spłynęli Amazonkę. Wyprawę zainicjowali kąpielą w jeziorze Ticlla Cocha na wysokości 5142 m, gdzie zlokalizowane jest stałe źródło Amazonki. Stąd, przez Andy, ruszyli w kierunku Atalaya, gdzie pierwszy raz zwodowali rowery, a potem do Iquitos, Manaus i Belém. Ich zgrany tandem dał dowód pomysłowości, zaradności i determinacji – zwłaszcza gdy trzeba było zmierzyć się ze sztormami na rzece, stawić czoła piratom i przedzierać się przez dżunglę amazońską – a przede wszystkim wartości braterskiej więzi. 4 marca br. dotarli do Atlantyku, mając na liczniku ponad 8 tys. km.

Tydzień później byli już w Gdyni – wciąż nieogoleni, ogorzali od słońca, w efektownych kaloszach do kolan. Budzili zrozumiałe zainteresowanie, a nawet sensację. Podczas finału imprezy „zgarnęli” Kolosa. Na scenie nie byli w stanie ukryć łez wzruszenia. I dobrze, bo płaczący mężczyźni zawsze są w cenie. W Krakowie, aż tylu emocji pewnie nie będzie, za to będą przygotowane i opracowane już na spokojnie zdjęcia i filmy z wyprawy.

Więcej o Hubercie Kisińskim i Dawidzie Andresie oraz ich wyprawie na stronie: http://bikingtheamazonriver.com/?lang=pl

Prowadzenie: Janusz Janowski


KOLOSOWE SPOTKANIA to „kameralna” odsłona Kolosów – Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największego festiwalu podróżniczego w Europie, który co roku odbywa się w Gdyni. W trakcie kliku dni ma miejsce pełny przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatniego roku. Spotkania w Dworku to szansa dla tych, którzy tam dotrzeć nie mogą. Ze swoimi prelekcjami przyjeżdżają największe sławy eksploracyjnego świata i młodzi, którzy idą ich śladami. Gościliśmy już m.in. pierwszych zimowych zdobywców Mount Everestu Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, Olka Dobę, który kajakiem przepłynął Atlantyk, czy Tomka „Czapę” Mackiewicza. Wstęp wolny.