Przeskocz do treści
Salon poezji
Inne

Salon poezji

Zapraszamy na klimatyczny, przepełniony poezją wieczór, czyli Salon Poetycki Beaty Anny Symołon. 14 marca (poniedziałek) o godz. 18.00 gościem spotkania będzie Jan Stalony Dobrzański.

Jan Stalony Dobrzański (właściwie Jan Pawlicki) nigdy nie spodziewał się, że będzie tworzył poezję – i jak podkreśla – sam jest zaskoczony swoją twórczością. Artyście zawsze bliżej było do obrazowych form wyrazu: architektury, scenografii. Pochodzi co prawda ze starego “profesorskiego” domu, ale jego przodkowie to przede wszystkim mistrzowie pędzla, tuszu i węgla. Sam również stworzył wielkie dzieła sztuk plastycznych – architektury, grafiki książkowej, filmu, czy scenografii, które zaowocowały wieloma orderami i nagrodami ministerialnymi, a nawet prezydenckimi.

Na swoim koncie ma już jednak nagrody poetyckie. Organizatorzy konkursów wręcz proszą by – jak żartobliwie mówią – „innym też dać szansę”. Jeżeli mistrz poezji śpiewanej, znamienity bard krakowskiej Piwnicy Pod Baranami Mieczysław Święcicki stawia jego wiersze obok utworów Gałczyńskiego, jeżeli jego tłumaczenia pieśni Bułata Okudżawy uważane są za równe tłumaczeniom Agnieszki Osieckiej to znaczy, że jego poezję po prostu trzeba poznać. Zwłaszcza, że autor prowadząc ogromną liczbę projektów artystycznych nie ma czasu na promocję własnej twórczości poetyckiej, nie występuje publicznie, a jeżeli już pojawia się na scenie, to głównie z okazji promocji znakomitych prac literackich swoich kolegów „po piórze”.

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

Piwnice
Wstęp wolny