Przeskocz do treści
Spotkanie z cyklu - Czas na taniec!
Inne

Spotkanie z cyklu – Czas na taniec!

Gdzie tkwią korzenie mazura, jednego z najsłynniejszych na świecie tańców polskich? Jakie dokumenty opisujące ten taniec przetrwały do naszych czasów? Czy inne tańce polskie dorównują w popularności mazurowi? Dlaczego dziś podczas uroczystości zamiast mazura tańczymy poloneza? A może oberek to najbardziej charakterystyczny taniec polski? To tylko kilka pytań, na które poznamy odpowiedź na spotkaniu w ramach cyklu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Zapraszamy już dzisiaj (23 lipca) o godzinie 19:00. Wstęp wolny!

Tematem spotkania „Czas na taniec”, będą tańce polskie, ich siła i magia, a w szczególności mazur, jeszcze przed wojną bardzo popularny w kręgach elit, dziś już zapomniany. Pretekstem do rozmów stanie się przygotowana przez Balet Dworski „Cracovia Danza” i odbywająca się w dniach 21-25 lipca br. w Dworku – Akademia Tańca Polskiego.

Gośćmi spotkania będą Leszek Rembowski, tancerz, choreograf, pedagog tańca (Państwowa Szkoła Baletowa w Poznaniu), wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz tańców dworskich; od 2002 r. kierownik artystyczny i choreograf wielokrotnie nagradzanego Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, oraz dr Tomasz Nowak, muzykolog adiunkt w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gościnnie wykładający w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, wiceprezes Polskiego Forum Choreologicznego, sekretarz Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, ekspert Polskiej Sekcji Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels. Obaj panowie podzielą się swoją fascynacją tańcami polskimi.

Spotkanie, które poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, poprzedzone zostanie zilustrowanym slajdami wykładem dr. Tomasza Nowaka pt. „Przemiany gatunku mazura w latach 1795-1939 w świetle źródeł piśmienniczych, ikonograficznych, kinetograficznych i filmowych”.

Projekt „Czas na taniec!” został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.