Przeskocz do treści
Tropem Kościuszki
Inne

Tropem Kościuszki

W tym roku przypada 200. rocznica pożegnania Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji nie mogło u nas – w miejscu związanym z jego postacią – zabraknąć wydarzeń upamiętniających Naczelnika. Już za tydzień – w piątek, 24 marca- otworzymy pierwszą w Polsce ekspozycję podążającą amerykańskim tropem Kościuszki pt. „Nazwę Cię Kościuszko – bitewnym szlakiem Naczelnika w Ameryce”. Wernisaż – widowisko słowno muzyczne z udziałem autorki wystawy – Barbary Wachowicz oraz uczniów z IV LO im. Tadeusza Kościuszki rozpocznie się o godz. 18.00, Zajazd Kościuszkowski (Białoprądnicka 3). Ekspozycję będzie można oglądać do 17 kwietnia. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy z Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury i z IV LO im. Tadeusza Kościuszki.

Barbara Wachowicz jest autorką świetnych biografii Wielkich Polaków i wielu cennych prac o Zwycięzcy spod Racławic. Jest jedyną osobą, której udało się przemierzyć szlak ośmiu lat walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych – przez 15 stanów i 15 tysięcy mil. Nie bez powodu obdarzono ją tytułem „Pisarki losu polskiego”.

Na wystawie zobaczymy wszystkie miejsca związane z działaniami bojowymi i inżynieryjnymi Kościuszki, a także miejsca wiernej pamięci wdzięcznych Amerykanów. Wśród nich: Filadelfia, Saratoga, Ticonderoga, West Piont – najważniejszy posterunek Ameryki, rzeki Yadkin i Dan w Północnej Karolinie, twierdza Ninety Six, tajemnicze plantacje pod Charlestonem, urocze miasteczko Kosciusko w stanie Mississippi i miasto Warszawa
w Kościuszko County. Będzie też okazja by zobaczyć galerię fantazyjnych i autentycznych portretów Kościuszki, a także prezentowane po raz pierwszy autografy jego listów i notatek
z amerykańskiego eposu, włącznie z legendarnym listem Washigtona, potwierdzającym naczelne dowództwo Kościuszki przy pracach fortyfikacyjnych West Point. Obok Ameryki zaprezentujemy także „Polskę Kościuszki” – protoplastów Naczelnika, miejsca jego narodzin
i młodości na Polesiu (zrekonstruowany dwór w Mereczowszczyźnie), a także pejzaże miejsc, które wpisały się w epopeję Insurekcji – Racławice i Maciejowice.

Ekspozycji towarzyszyć będą książki Barbary Wachowicz, których Kościuszko jest czołowym bohaterem.

Tytuł wystawy autorka zaczerpnęła z listu młodej Amerykanki, którego fragment brzmi:

Czy mam Cię nazwać Obrońcą Twej Ojczyzny? Bohaterem Wolności? Szlachetnym Polakiem? Bohaterem Dwóch Światów? Nazwę Cię – Kościuszko! Inne imiona potrzebują może tytułów – ale Twoje wystarczy za najwyższy tytuł!

Ekspozycji patronują motta Prezydenta USA i twórcy Deklaracji Niepodległości Thomasa Jeffersona z listu do Kościuszki: „Twoje zasady zasługują by je czcić, poważać i kochać. Wierne jedynemu celowi: wolności i szczęściu człowieka […].

Oficjalna strona internetowa autorki: www.barbara-wachowicz.pl

Przypomnijmy, że w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej na obszarze Prądnika gromadziły się oddziały powstańcze. Tradycja ustna głosi, że wraz ze swym sztabem zatrzymał się tu sam Tadeusz Kościuszko, a jego ulubionym miejscem odpoczynku był cień jawora, rosnącego w dworskim parku, który później nazywano drzewem Kościuszki. Współcześnie o obecności Naczelnika w dworskiej austerii przypomina nazwa obiektu należącego do kompleksu Dworku Białoprądnickiego – Zajazd Kościuszkowski.