Przeskocz do treści
W czapce niewidce
Inne

W czapce niewidce

Ceniony przez krytyków i lubiany przez czytelników krakowski poeta Józef Baran, będzie gościem kolejnego Salonu Artystycznego Beaty Anny Symołon. Zapraszamy na spotkanie w poniedziałek (8 lutego) o godzinie 18:00 w piwnicach Dworku Białoprądnickiego.

Podczas spotkania odbędzie się promocja tomu poetyckiego pt.” Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych i wierszy.” Utwory zamieszczone w książce powstały w latach 2009 – 2015.

Poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla „Starego Dobrego Małżeństwa”, “Grupy pod Budą”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.

Józef Baran jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie i wyróżnienia PEN WEST w Los Angeles. Talent Barana odkrył przed laty Artur Sandauer, który napisał, że jego poezja „umie trafić bezpośrednio do serc ludzkich”. Sam poeta o swoich wierszach mówi, że adresuje je „do wybrednych znawców sztuki poetyckiej i do tzw. zwykłego odbiorcy z wyobraźnią i wrażliwością”.

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

Piwnice
Wstęp wolny