Przeskocz do treści
W krainie baśni
Inne

W krainie baśni

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, w królestwie, którego nazwy nikt już nie pamięta, żyły tajemnicze stwory i straszne potwory… Znane i nieznane postaci z bajkowych opowieści spotkamy w Dworku na wystawie estońskiej ilustracji książkowej – „W krainie baśni i legend”.

Od 26 września w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” prezentowane są ilustracje książkowe stworzone przez 24 artystów z Estonii. Zachwycają fantazją, formą i barwami. Ponad 40 prac pochodzi z 4. Międzynarodowego Triennale Ilustracji pt. „Power Of Pictures“, które odbyło się w Tallinie w 2013 roku. W konkursie wzięli udział utytułowani, znani i doświadczeni ilustratorzy historii dla dzieci. W Krakowie możemy zobaczyć je po raz pierwszy.

Wśród prezentowanych prac znajdują się ilustracje do współczesnych estońskich książek dla dzieci, ale nie brakuje też legend, mitów i powiastek ludowych , takich jak opowieść o małym i dużym Piotrze, czy sprytnych mrówkach i starym diable. Wśród prezentowanych prac odnajdziemy również te ilustrujące literaturę światową. Viive Noor wykonała wysmakowaną, graficzną wersję bajki Oscara Wilde’a „Urodziny infantki”, a Eve Mahhlov zamieniła w barwną ilustrację wspomnienia z dzieciństwa Rigoberty Menchú, gwatemalskiej obrończyni praw Indian i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 1992 roku. Enno Ootsing zilustrował baśń braci Grimm „Kruk”, o nieznośnej księżniczce zamienionej w kruka, Tiina Mariam Reinsalu ilustrację do „Aramy”, mistycznej opowieści Kailasha Kokopellego, a Maarja Vannas inspirowane orientem obrazki do perskiej historii, której bohaterem jest Malek Jamszid.

Wystawa Estońskiej Ilustracji Książkowej „W krainie baśni i legend” to niezwykła podróż nie tylko dla dzieci.

Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.