Przeskocz do treści
Wielki finał!
Inne

Wielki finał!

Zapraszamy uczniów, przedszkolaków i wszystkich zainteresowanych do udziału w wielkim finale projektu „Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii”. W poniedziałek, 16 października, o godz. 11.00 w plenerze Dworku Białoprądnickiego.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą na 15 października 200. rocznicą jego śmierci. Tadeusz Kościuszko był nie tylko bohaterem insurekcji i wodzem powstania 1794 roku. To nie tylko bojownik o wolność Stanów Zjednoczonych. To również wybitny strateg i fortyfikator, miłośnik przyrody, zwolennik równości i tolerancji oraz… człowiek świata sztuki.

Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” poprzez różnorodne działania składające się na projekt „Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii” przybliżały krakowianom mniej znane oblicze wielkiego bohatera, a mieszkańcom Prądnika przypomnieć o jego obecności w tych stronach.

W okresie letnim odbyły się „Wakacje z Kościuszką”, czyli warsztaty animacji poklatkowej dla najmłodszych oraz „Kościuszko w komiksie” – warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzili artyści młodego pokolenia – Olga Kowalska oraz Xawery Deskur Wolski. Całe rodziny mogły ruszyć z przewodnikiem na spacery „Śladami Kościuszki po Krakowie”.

Teraz pora na wielki finał! W poniedziałek, 16 października, o godz. 11.00 w plenerze Dworku Białoprądnickiego uczniowie krakowskich szkół przedstawią etiudy teatralne inspirowane życiem Kościuszki. Wszystkie powstały w trakcie „kościuszkowskich” warsztatów teatralnych i scenograficznych, realizowanych w Szkole Podstawowej Nr 29, Szkole Podstawowej Nr 67 i Szkole Podstawowej Nr 162. Podczas wydarzenia zaprezentują się również Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego oraz pododdziały klas wojskowych i bezpieczeństwa publicznego XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w asyście Kompanii Honorowej Szkoły.

Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Pani Marzena Paszkot Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, Pani Teodozja Maliszewska Radna Miasta Krakowa oraz Pan Marcin Ruta Konsul Honorowy Czarnogóry

fbDołącz do nas na facebooku i zaproś przyjaciół!

Projekt „Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii” realizowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.