Przeskocz do treści
Włóczką malowane
Inne

Włóczką malowane

Przed dwudziestoma laty żadne z nich nie miało nic wspólnego z tkaninami. Ona – Pani budowlaniec, on – Pan geolog. Kierowani zainteresowaniami oraz uznaniem rodziny, znaleźli swoją własną drogę twórczą i dzisiaj mają za sobą 37 indywidualnych wystaw. Zapraszamy na wernisaż wystawy tkanin w czwartek (10 lipca) o godzinie 18:00 w Galerii „Zajazd”.
Państwo Genowefa i Wiktor Nowiccy tworzą swoje prace szydełkiem i wełną. Swoje tkaniny wykonują metodą węzłów smyrneńskich, której nazw pochodzi od miasta Smyrny – przewleka się oczka przez kanwę, zawiązuje i strzyże. Wybrane przez siebie motywy powiększają na ksero, potem ruszają na kanwie. Pracę wykonuje się w zależności od wielkości od jednego do ośmiu miesięcy. Przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne, krajobrazy i portrety sławnych Polaków.
Tkaniny zadziwiają swoim pięknem, precyzją wykonania, różnorodnością kolorów. Ciepłe barwy znakomicie współgrają z tematyką gobelinów. Postać Madonny o wysokości 150cm wykonano ze 150 tysięcy węzłów, a artyzm ujawnia się w pięknie rozłożonych światłocieniach twarzy i draperiach sukni.Ten niepospolity, rzadko spotykany rodzaj twórczości musi wywoływać u widza niezapomniane wrażenia. Z „obrazów” emanuje ciepło, głębia, estetyka.
Jak widać sztuka ma wiele twarzy, a sposób jej przekazu jest tak różnorodny, jak różni są ludzie.
Galeria „Zajazd” – Zajazd Kościuszkowski
Wstęp wolny