Przeskocz do treści
Wracają Kolosy
Inne

Wracają Kolosy

Poczuj podróżniczy dreszcz emocji nie wyruszając nawet za miasto. Zapraszamy na Kolosowe spotkania w Dworku, podczas których słynni globtroterzy opowiadają o swoich wyprawach i przedstawiają naprawdę fascynujące historie! Tym razem gościem Kolosów będzie Tomasz Owsiany – laureat Nagrody Dziennikarzy „Kolosów 2015” za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”. Wyruszamy 15 października (sobota): g. 17.00, Sala Teatralna. Prowadzenie: Janusz Janowski.

Tomasz Owsiany spędził na Filipinach osiem długich miesięcy, starając się dogłębnie poznać życie mieszkańców archipelagu, wnikając pod jego „podszewkę”. Nie satysfakcjonowały go powierzchowne obserwacje. Z reporterskim zacięciem drążył, szukając prawdy tam, gdzie wcale niełatwo ją znaleźć. Udało mu się – m.in. za sprawą znajomości języka tagalskiego – zyskać zaufanie przedstawicieli kilku plemion i lokalnych społeczności, dzięki czemu mógł przyglądać się ich codziennym zajęciom naprawdę z bliska. Wspólnie z nimi mieszkał (zdarzyło się, że nawet w kolonii karnej!), wyrabiał węgiel, orał ryżowiska, uczestniczył w ceremoniach i celebrował święta. Poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu partyzantów na wyspie Mindanao. Przeprowadził też sporo cennych wywiadów i dziesiątki zwykłych, szczerych rozmów z ludźmi, którzy rzadko mają bliski kontakt z przybyszami z zewnątrz.

Podróżnik urodził się w Toruniu, jest absolwentem wydziału filologii romańskiej UJ. To prawdziwy miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. W latach 2011/2012 spędził dziewięć miesięcy na Madagaskarze, pracując na prowincji, poznając kraj i opisując jego zaskakującą codzienność. Obecnie pracuje nad nową książką w konwencji reportażu literackiego dotyczącą Filipin.

Po spotkaniu Tomasz Owsiany, będzie podpisywał swoją książkę „Madagaskar.Tomek na Czerwonej Wyspie.”

Więcej informacji pod adresem: http://kolosy.pl/