Przeskocz do treści
Poza czasem. Okrąglaki - tajemnica przemijania | WERNISAŻ WYSTAWY

Poza czasem. Okrąglaki – tajemnica przemijania | WERNISAŻ WYSTAWY

Niepowtarzalna, poplenerowa wystawa fotografii: „POZA CZASEM. Okrąglaki – tajemnica przemijania w czasie… historii niedokończonych…”. W tajemniczych okrąglakach mieszkają obrazy żyjące własnym życiem, które będziecie mogli zobaczyć:

16 stycznia o godz. 19:00
w Galerii Zajazd Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Białoprądnicka 3, Kraków
Wstęp wolny

„POZA CZASEM” – to wystawa
Spontanu Zorganizowanego
– inicjatywy współtworzonej przez Małgorzatę
Pióro i Łukasza Opalińskiego – dwójkę kreatywnych pasjonatów życia i fotografii, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą podczas plenerów, podróży, warsztatów i projektów fotograficznych.

Zaprezentowane zostaną prace 6 fotografów, którzy wiosną 2019 roku wspólnie i twórczo spędzili jeden weekend w Miałkówku pod Płockiem. Była to to przestrzeń kreowania opowieści w obrazach, w których ludzie snują opowieści o obrazach ukrytych głęboko w nich. O tym, co zachwytem, zadumą i ciekawością jest… O patrzeniu, przeżywaniu i zatrzymaniu… tego, co ważne i znaczące… w nas.
Historie opowiadające o zdarzeniach zatrzymanych w czasie, nieprzypadkowych spotkaniach, ludzkich przeżyciach. Pejzaże pełne zadumy i refleksji, przedmioty zaklęte magią chwili, spotkania z tym, co niewidoczne, muzyka poza kadrem.

Wystawa „Poza czasem” to próba ukazania wyjątkowości tego, co przemija, tego co ważne, smutne, czasem ignorowane i ukryte. Serdecznie zapraszamy do udziału w wystawie. Do zobaczenia!

***
Historia fotografowanego miejsca:
Okrąglaki to zbudowany w latach 60-tych a opuszczony w latach 90-tych Szkoleniowo-Wypoczynkowy Ośrodek „Lucień”. Kompleks w Miałkówku wybudowały dla swoich pracowników Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lnianego. Fabryka, która zdobywała za swe produkty nagrody w Paryżu i która w czasach największej świetności zatrudniała niemal 10 tys. ludzi, w swoim majątku miała także Ośrodek Wypoczynkowy pod Płockiem. Miejsce doskonałe do odpoczynku, blisko jeziora, wygodne, z dużymi parkingami, kortami tenisowymi, boiskami do koszykówki i piłki nożnej oraz placami zabaw dla dzieci. W czterech budynkach znajdowało się łącznie 120 pokoi o wysokim standardzie, recepcja, kuchnia i stołówka (powierzchnia zadaszona to około 7 tys. m²)
Zakłady splajtowały w 1997 roku, sam ośrodek w Miałkówku funkcjonował jeszcze przez kolejnych 10 lat. Budynki Ośrodka „Lucień” były kilkukrotnie wystawiane przez komornika na sprzedaż, wreszcie przejęła je Gmina Gostynin.
Niestety, od 2007 roku okrąglaki popadają w coraz większa ruinę i dewastację, a tętniące kiedyś wakacyjnym życiem obiekty stają się… miejscem, które znika…

***
Autorzy:

Małgorzata Pióro
artysta fotografik, pedagog, socjolog, arteterapeuta, wykładowca, certyfikowany trener, trener „doświadczania”, trener metody „Biegun” Marka Kamińskiego, facylitator, podróżniczka. Prowadzi autorskie warsztaty „Sztuka Patrzenia” w Krakowie, Londynie,
Dublinie i Lwowie, a także w różnych miastach Polski. W Krakowie współprowadziła warsztaty fotograficzne „Przygoda z Fotografią”. Realizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach autorskich fotograficznych i rozwojowych projektów, także unijnych.

Łukasz Opaliński
fotograf freelancer, grafik, operator, scenarzysta, czasem reżyser. Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na kierunku operatorsko-montażowym. Absolwent AMA Akademii Multiart, kierunek operatorski. Wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa oraz Akademii Fotografii w Krakowie. Prezentował swoje prace fotograficzne w technikach fotografii analogowej; jak guma dwuchromianowa, brąz Van Dyke’a, brom, techniki bezkamerowe na siedmiu wystawach w 2018 roku.

Joanna Hadam
polonistka, urzędnik w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, absolwentka Studium Fotografii, autoryzowanego przez Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, uczestniczka plenerów fotograficznych „Spontanu zorganizowanego”. Od 2012 fotograf w Fotorodzinne.pl, od 2018 fotograf również w Fotoportretowe.pl

Małgorzata Wykręt
absolwentka Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Pozytywnie zakręcona zafascynowana filmem, fotografią i życiem we wszystkich jego barwach, odcieniach, postaciach. Szczególnie fotografia stała się jej pasją, bo kocha utrwalać ulotność i niepowtarzalność chwili.

Justyna Anna Żołna
fotografuje od 10 lat. Ukończyła w 2010 „Przygodę z fotografią” (autorski projekt Małgorzaty Pióro i Zygmunta Nowaka). Doskonali swe umiejętności ze „Spontanem Zorganizowanym” oraz podczas sesji foto-coachingowych z Małgorzatą Pióro. Zawodowo zupełnie nie związana z fotografią. Największa pasja fotograficzna: opuszczone miejsca. Największa pasja życiowa: podróże.

Raymond Woishek
obecnie mieszka w Newport, Rhode Island. Nauczyciel fotografii, rysunku, grafiki, malarstwa, filmów dokumentalnych i animacji w St. George’s School. Ukończył ASP Kraków, WFP w 2001 r. Pasjonat fotografii, zainspirowany doświadczeniami pleneru fotograficznego Spontanu Zorganizowanego w Miałkówku.


Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKu