Kalendarium wydarzeń
01 lip śr, 19:00
W kręgu dźwięku i harmonii | cykl warsztatów
Świat Zatrzymany | wystawa plenerowa i online
01 lip śr, 19:00
Świat Zatrzymany | wystawa plenerowa i online
Yshai Afterman – spotkanie z artystą
03 lip pt, 20:00
Yshai Afterman – spotkanie z artystą
Duet Kolos - koncert
05 lip nd, 19:00
Duet Kolos - koncert
Ziemia kamienna | SABAS ONLINE
06 lip pon, 18:00
Ziemia kamienna | SABAS ONLINE
08 lip śr, 19:00
W kręgu dźwięku i harmonii | cykl warsztatów
Paweł Kaczmarczyk solo
10 lip pt, 20:00
Paweł Kaczmarczyk solo
Z psem przez Himalaje – wystawa online
14 lip wt, 18:00
Z psem przez Himalaje – wystawa online
15 lip śr, 19:00
W kręgu dźwięku i harmonii | cykl warsztatów
Kuba Płużek solo
17 lip pt, 20:00
Kuba Płużek solo
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny

ART!AKCJE

Komunikat! Drodzy z przyczyn niezależnych dzisiejsze otwarcie Eco Lauby zostaje przeniesione.
O nowym terminie będziemy Was informować.

Za tę niedogodność serdecznie przepraszamy.

ART!AKCJE to wyjątkowe przedsięwzięcie, polegające na prezentacji prac artystów, którzy w swoich działaniach podejmują palące problemy współczesnych społeczeństw. W ramach projektu przez 3 miesiące w plenerze Dworku będziecie mogli zobaczyć dwie instalacje z zakresu sztuk wizualnych:

BARDZO WOLNOŚĆ – autor: Jerzy Tchórzewski
oraz
ECO LAUBA – autorka: Matylda Sałajewska

Inauguracja: piątek, 12 lipca 2019 r, g. 19.00
Plener Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", ul. Papiernicza 2, Kraków

„BARDZO WOLNOŚĆ” – wystawa plenerowa animowanych plakatów / ilustracji z ukrytym przekazem w technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). Instalacja polega na zmianie obrazu w animację przy użyciu aplikacji mobilnej. Całość stanie się mapowaniem sytuacji, próbą pokazania dualizmu problemów społecznych oraz wskazania jakie są nasze wartości w radykalnie zmieniającym się świecie.

Słowniczek:

ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ (ang. Augmented Reality):
Ronald Azuma definiuje AR jako system:
  • łączący w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną
  • interaktywny w czasie rzeczywistym
  • umożliwiający swobodę ruchów w trzech wymiarach
Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3d lub umieszczona na warstwach animacja tradycyjna.

INSTALACJA W skład instalacji wchodzą plakaty w rozszerzonej rzeczywistości i elementy nawigacyjne umieszczone w przestrzeni Dworku Białoprądnickiego.

PLAKATY W AR: Plakat klasyczny jest nieruchomy i nie może się zmieniać. Plakat w rozszerzonej rzeczywistości dopowiada, zmienia znaczenia. Posługując się syntetycznym językiem plakatu dokładając do tego “klucz”, narzędzie w postaci smartfona z zainstalowaną aplikacją w AR (Augmented Reality) tworzymy tzw. “drobną zmianę”.

Proces interakcji:

  • zainteresowanie - zainstalowanie aplikacji na telefonie - poszukiwania problemów – skanowanie, skanowanie plakatów - obserwacja zmiany - przejście do kolejnego plakatu / problemu
  • zmiana: polega na procesie zmiany fizycznego obrazu w animację albo sekwencję obrazów. Zmiana też polega na fizycznym poruszaniu się od problemu do problemu. Chodzimy w przestrzeni fizycznej spoglądając na różne “twarze” problemów. W każdej chwili możemy iść do parku i usiąść pod stuletnim drzewem i przemyśleć naszą rzeczywistość . Najważniejsza zmiana jaką może przynieść projekt, to odpowiedzialne podejście do internetu i świadome korzystanie z tego medium. Zmiana polega również na tym, że wychodzimy niejako z samoistnie wygenerowanej „bańki informacyjnej” i patrzymy na konkretny problem w szerokiej perspektywie.
Jerzy Tchórzewski – Krakowski artysta grafik, plakacista, designer, aktywista, koncept artist, artdirector, streeartowiec. Designem zajmuje się od 17 lat, absolwent Grafiki na ASP w Krakowie, dyplom z plakatu, magister sztuki. Interdyscyplinarny projektant. Współprojektował stałą ekspozycję Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Aktywista, współtwórca projektu Społecznościowej platformy prezentującej historię Nowej Huty. Laureat wielu prestiżowych nagród między innymi Galerii Plakatu AMS i Projekt Roku 2012 Polski Konkurs Graficzny w kategorii etyka. Jego prace wyróżnione zostały na Behance.net w kategorii grafika 2017. Wyróżniony w konkursie organizowanym przez Wetransfer i ello 2017. Zainteresowany designem społecznym i interaktywnym. Brał udział między innymi w DMY Berlin, ilustrator fair London, Bienneale plakatu w Katowicach, Design Attack Kraków i wielu innych.
Zakochany w plakatach, znakach i systemach znaków. Z Dworkiem Białoprądnickim współpracował w ramach wystawy „Judaizm w sztuce” prezentując swój tryptyk graficzny „Nie dla ekstremizmu”.

Weź udział w wydarzeniu >>> BARDZO WOLNOŚĆ // ART!AKCJE

ECO LAUBA - to interaktywna HUŚTAWKA, zasilana solarem, symbolizująca świadomość ekologiczną i propagująca dobre praktyki w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Im mocniej się huśtasz i więcej wkładasz wysiłku, tym więcej energii i światła produkujesz sam! - Czyli im więcej dajesz tym więcej otrzymujesz! Na ściankach huśtawki znajdują się napisy propagujące dobre nawyki i działania rozwijające świadomość ekologiczną.
Nazwa "lauba" oznacza "altankę i pochodzi ze śląska tak jak jej autorka.

Matylda Salajewska – artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth.
Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacja wizualna w roku 2010 za projekt Guck mal! Schlesien i najlepszy projekt w kategorii grafika użytkowa 2018 za książkę Śląskie od kuchni. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011.
Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie. Projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato zrealizowała w Katowicach w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Dla Torunia, w ramach festiwalu światła Bella Skyway, stworzyła instalację Wodospad, dla Pałacu Schoena w Sosnowcu instalacje Między drzewami i Kuszenie.
Stworzyła oprawę scenograficzną wydarzeń otwierających i zamykających Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Zrealizowała instalacje dla Instytutu Goethego z okazji 25 lecia istnienia placówki w Krakowie. Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muzyki Świata WOMEX w Katowicach oraz Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach.
Kuratorka programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR w latach 2017-2018. www.katowicestreetartair.pl. Mieszka w Katowicach gdzie prowadzi studio multimedialne i zajęcia w pracowni multimediów na Akademii Sztuk Pięknych.
Ostatnio współpracowała z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki prezentując w Galerii Baszta instalację "Mało znaczące zwierzę" .
Weź udział w wydarzeniu >>> ECO LAUBA // ART!AKCJE
Projekt Art!Akcje
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Projekt Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Partner: Columbus Energy (dostawca paneli słonecznych)
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Krakowa

Plener Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki - Papiernicza 2, Kraków

Zobacz inne wydarzenia

Ćwicz w Dworku
Ćwicz w Dworku
KINO pod białoprądnicką chmurką
UWAGA! INFORMUJEMY, ŻE W RAZIE NIESPRZYJAJĄCEJ POGODY SEANSE BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ W SALI TEATRALNEJ.
KINO pod białoprądnicką chmurką
Anna Treter z zespołem // MUZYCZNY OGRÓD
Anna Treter z zespołem // MUZYCZNY OGRÓD
Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge // MUZYCZNY OGRÓD
Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge // MUZYCZNY OGRÓD
Newsletter