Przeskocz do treści
Muzyczne Czwartki - Beauty dancing

Muzyczne Czwartki – Beauty dancing

Hity taneczne muzyki klasycznej jak i świata tanga czy meksykańskiego jarabe. Pełne ognia tańce narodowe Europy jak czardasz, kujawiak czy horo oraz pełne pasji tańce popularne Ameryki Łacińskiej, znane i mniej znane. Niezapomniany, energetyzujący koncert w wykonaniu znakomitych artystek Jolanty Sosnowskiej (skrzypce) i Marii Gabryś – Heyke (fortepian) w cyklu Muzyczne Czwartki, 25 kwietnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny
Zawarte w czasie i otulone zwiewnymi melodiami rytmy emanują ogniem, porywają blaskiem i czarują elegancją. Jolanta Sosnowska – osiadła w Wiedniu polska skrzypaczka, koncertująca w Europie, Azji i obu Amerykach, której interpretacje charakteryzują się niezwykłą ekspresją i wrażliwością, zebrała podczas swych podróży po świecie nieznane utwory – tańce, które prezentuje po raz pierwszy na płycie pod tytułem BEAUTY DANCING. Wybitnej skrzypaczce towarzyszy niemniej znakomita warszawska pianistka Maria Gabryś – Heyke. Obie artystki występują razem od 2014 roku, są laureatkami licznych krajowych i zagranicznych. Koncertowały m.in. wspólnie dla głów państwa (Kosowo i Malta). W roku 2017 artystki otrzymały nominację do nagrody FRYDERYK za płytę Marian Sawa Complete Violin Music nagraną dla NAXOS.
Produkcję ich kolejnej płyty „Beauty Dancing” przejęła renomowana wytwórnia polska For-Tune. W programie znajdują się utwory z Węgier, Bułgarii, Polski, Argentyny, Meksyku, Francji, Japonii i Rumunii.
Po koncercie będzie możliwość zakupu płyty „Beauty Dancing” w cenie 30zł.
Maria Ludwika Gabryś – Heyke

Pianistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych, grająca również na instrumentach historycznych (Hammerklavier, pianoforte). Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Z recitalami oraz w koncertach kameralnych występowała w Japonii, Korei Płd., Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed Cesarzem Japonii Akihito; brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu, Mariańskich Łaźniach, festiwalu F. Mendelssohna w Wengen, festiwalu muzyki dawnej Early Music Festival w Słowenii, festiwalu Murten Classics oraz festiwalu w Kyoto.
Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności również pod kierunkiem Ivana Klánský‘ego w Musikhochschule Luzernie i Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Wcześniej przez wiele lat pozostawała pod artystyczną opieką Anny Żurawlew – żony twórcy Konkursów Chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa.
Maria Ludwika Gabryś – Heyke ma na swoim koncie sukcesy w konkursach międzynarodowych – I nagroda w Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda w Edwin Fischer Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria), I nagroda w konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia). W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum Est-Polonia.
Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych ArcoDiva, Ars Produktion, Naxos oraz For Tune.
Więcej informacji o artystce: www.mariagabrys.eu
Jolanta Sosnowska

Skrzypaczka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki od barokowej po współczesną, z zachowaniem kanonów interpretacji charakterystycznej dla każdej z epok. Doktor sztuk muzycznych. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC), University of Illinois w USA i Konserwatorium Wien w Austrii. Związana z Wiedniem, koncertuje jako solistka i kameralistka w Europie, Azji i obu Amerykach. Gościła w tak prestiżowych miejscach jak wiedeński i berliński Konzerthaus, praskie Rudolfinum, pekiński NCPA, Conzertgebouw w Brugii i Conzertgebouw w Amsterdamie. Występuje w ramach renomowanych festiwali jak belgijski MA Festival czy austriackie Resonanzen.
Stypentystka holenderskiej fundacji Jumpstart Jr. Nagrywa dla znanych firm fonograficznych: Deutsche Grammophon, Naxos, Acte Préalable czy For-Tune, a także dla austriackiego radia ORF oraz meksykańskiego radia OPUS. Publikuje dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag, kieruje festiwalami muzycznymi, prowadzi kursy mistrzowskie, wykłady i międzynarodowe warsztaty.
Jest zwyciężczynią konkursu skrzypcowego im. P. Rollanda w USA i laureatką nagrody specjalnej w II Międzynarodowym Konkursie im. H. Bibera w Austrii.
Jolanta Sosnowska jest dyrektorem artystycznym dwóch festiwali muzycznych w Polsce, a także konsultantem ds. artystycznych Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury na Mazurach. Artystka prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa współczesnego i historycznego – ostatnio w Conservatorio National de Musica w mieście Meksyk w Meksyku oraz w Polsce, np. na UMFC w Warszawie.
Więcej informacji o artystce: www.jolantasosnowska.com