Kalendarium wydarzeń
01 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
Zróbże Halkę - FINAŁ!
01 gru nd, 18:00
Zróbże Halkę - FINAŁ!
02 gru pon, 18:00
Poeci z Brackiej | SABAS
05 gru czw, 10:00
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
05 gru czw, 19:00
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
07 gru sob, 9:30
Królestwo zakręconego czasu | Akademia Barbakusa
07 gru sob, 10:30
Historia Jednego Obrazu | Laboratorium Kreatywności
07 gru sob, 19:00
Koncert relaksacyjny gongów i mis tybetańskich
08 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
LIGHT UP DWOREK
08 gru nd, 16:00
LIGHT UP DWOREK
10 gru wt, 18:00
Scena dla młodych
11 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
12 gru czw, 19:00
WATCH DOCS | Walki uliczne
12 gru czw, 19:00
Jesienno - zimowa zaduma
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
13 gru pt, 19:00
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
14 gru sob, 17:00
Krzysztof Story – Dwa szlaki, dwa światy |GR-20, Cape Wrath Trail
14 gru sob, 18:00
Misz Masz & niebieski - wystawa zbiorowa
15 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
18 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
19 gru czw, 18:00
Strefa Rodzica: Być rodzicem
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny

Muzyczne Czwartki - Beauty dancing

Hity taneczne muzyki klasycznej jak i świata tanga czy meksykańskiego jarabe. Pełne ognia tańce narodowe Europy jak czardasz, kujawiak czy horo oraz pełne pasji tańce popularne Ameryki Łacińskiej, znane i mniej znane. Niezapomniany, energetyzujący koncert w wykonaniu znakomitych artystek Jolanty Sosnowskiej (skrzypce) i Marii Gabryś - Heyke (fortepian) w cyklu Muzyczne Czwartki, 25 kwietnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny

Zawarte w czasie i otulone zwiewnymi melodiami rytmy emanują ogniem, porywają blaskiem i czarują elegancją. Jolanta Sosnowska - osiadła w Wiedniu polska skrzypaczka, koncertująca w Europie, Azji i obu Amerykach, której interpretacje charakteryzują się niezwykłą ekspresją i wrażliwością, zebrała podczas swych podróży po świecie nieznane utwory - tańce, które prezentuje po raz pierwszy na płycie pod tytułem BEAUTY DANCING. Wybitnej skrzypaczce towarzyszy niemniej znakomita warszawska pianistka Maria Gabryś - Heyke. Obie artystki występują razem od 2014 roku, są laureatkami licznych krajowych i zagranicznych. Koncertowały m.in. wspólnie dla głów państwa (Kosowo i Malta). W roku 2017 artystki otrzymały nominację do nagrody FRYDERYK za płytę Marian Sawa Complete Violin Music nagraną dla NAXOS.

Produkcję ich kolejnej płyty "Beauty Dancing" przejęła renomowana wytwórnia polska For-Tune. W programie znajdują się utwory z Węgier, Bułgarii, Polski, Argentyny, Meksyku, Francji, Japonii i Rumunii.

Po koncercie będzie możliwość zakupu płyty "Beauty Dancing" w cenie 30zł.

Maria Ludwika Gabryś - Heyke

Pianistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych, grająca również na instrumentach historycznych (Hammerklavier, pianoforte). Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Z recitalami oraz w koncertach kameralnych występowała w Japonii, Korei Płd., Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy - również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed Cesarzem Japonii Akihito; brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu, Mariańskich Łaźniach, festiwalu F. Mendelssohna w Wengen, festiwalu muzyki dawnej Early Music Festival w Słowenii, festiwalu Murten Classics oraz festiwalu w Kyoto.

Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności również pod kierunkiem Ivana Klánský‘ego w Musikhochschule Luzernie i Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Wcześniej przez wiele lat pozostawała pod artystyczną opieką Anny Żurawlew - żony twórcy Konkursów Chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa.

Maria Ludwika Gabryś - Heyke ma na swoim koncie sukcesy w konkursach międzynarodowych - I nagroda w Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda w Edwin Fischer Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria), I nagroda w konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia). W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum Est-Polonia.

Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych ArcoDiva, Ars Produktion, Naxos oraz For Tune.

Więcej informacji o artystce: www.mariagabrys.eu

Jolanta Sosnowska

Skrzypaczka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki od barokowej po współczesną, z zachowaniem kanonów interpretacji charakterystycznej dla każdej z epok. Doktor sztuk muzycznych. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC), University of Illinois w USA i Konserwatorium Wien w Austrii. Związana z Wiedniem, koncertuje jako solistka i kameralistka w Europie, Azji i obu Amerykach. Gościła w tak prestiżowych miejscach jak wiedeński i berliński Konzerthaus, praskie Rudolfinum, pekiński NCPA, Conzertgebouw w Brugii i Conzertgebouw w Amsterdamie. Występuje w ramach renomowanych festiwali jak belgijski MA Festival czy austriackie Resonanzen.

Stypentystka holenderskiej fundacji Jumpstart Jr. Nagrywa dla znanych firm fonograficznych: Deutsche Grammophon, Naxos, Acte Préalable czy For-Tune, a także dla austriackiego radia ORF oraz meksykańskiego radia OPUS. Publikuje dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag, kieruje festiwalami muzycznymi, prowadzi kursy mistrzowskie, wykłady i międzynarodowe warsztaty.

Jest zwyciężczynią konkursu skrzypcowego im. P. Rollanda w USA i laureatką nagrody specjalnej w II Międzynarodowym Konkursie im. H. Bibera w Austrii.

Jolanta Sosnowska jest dyrektorem artystycznym dwóch festiwali muzycznych w Polsce, a także konsultantem ds. artystycznych Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury na Mazurach. Artystka prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa współczesnego i historycznego - ostatnio w Conservatorio National de Musica w mieście Meksyk w Meksyku oraz w Polsce, np. na UMFC w Warszawie.

Więcej informacji o artystce: www.jolantasosnowska.com

Sala Kominkowa - Papiernicza 2, Kraków

Zobacz inne wydarzenia

O, kurka Kulturka!
O, kurka Kulturka!
Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów
Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów
O, kurka Kulturka!
O, kurka Kulturka!
SABAS - Babeliada
SABAS - Babeliada
Newsletter