Czy psychodeliki uratują świat? | Spotkanie w Maciejem Lorencem
Po kilkudziesięciu latach obłożone kulturowym i politycznym potępieniem substancje psychodeliczne stają się przedmiotem obiektywnej analizy. Badacze analizują ich działanie na ludzki układ nerwowy. Badają terapie z wykorzystaniem psychodelików, które mogą sprawdzić się tam, gdzie zawodzą wszystkie inne metody. O skomplikowanej historii psychodelików, związaną z nią mgłą mitów oraz obecnym stanie wiedzy naukowej opowie Maciej Lorenc z Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Kliber-Bukańska.
Zapraszamy 24 października o godz. 18.00 do Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego.
Na spotkaniu poznamy historię użycia psychodelików i współczesny rozwój medycyny psychodelicznej. Maciej Lorenc przybliży ich rolę w rytuałach uzdrawiania w rdzennych kulturach, rozwój badań nad ich zastosowaniem w terapii w świecie zachodnim, trudności związane z próbami wpisania ich w model biomedyczny, problemy związane z ich medykalizacją i komercjalizacją, a także zmiany w regulacjach prawnych na rzecz zwiększenia dostępu do kuracji psychodelicznych.
Spotkanie zorganizowane jest jedynie w celach edukacyjno-informacyjnych. Goście nie będą zachęcać do niebezpiecznych lub nielegalnych działań, a jedynie przedstawią treści, które mają na celu zredukować potencjalne szkody, jakie mogą wynikać z użytkowania substancji psychoaktywnych.
Maciej Lorenc – socjolog, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” (2023), współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, tłumacz wielu książek poświęconych środkom psychoaktywnym. Prowadzi audycję “Psychodelicje” w radiu Newonce. Publikował m.in. na łamach Znaku, Focus, Polityki, Tygodnika Powszechnego, Krytyki Politycznej, PoradnikZdrowie, National Geographic i „Strefy Psyche” Uniwersytetu SWPS.
Agnieszka Kliber-Bukańska – psycholożka, coachka i psychoterapeutka w trakcie 4-letniego szkolenia rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej. W swojej pracy wykorzystuje zarówno klasyczne techniki terapii poznawczo – behawioralnej, jak i podejścia tzw. trzeciej fali, szczególnie terapię schematów oraz ACT. Interesuje się i pogłębia swoją wiedzę w obszarze integracji doświadczeń psychodelicznych.
WSTĘP WOLNY