Przeskocz do treści
Duński model życia

Duński model życia

Duńczycy to najszczęśliwszy naród świata. Kluczem do ich szczęścia jest hygge – koncepcja licząca więcej niż 200 lat. Dania uznawana jest za kraj, w którym mimo długich nocy i brzydkiej pogody ludzie są najszczęśliwsi. To dlatego, że starają się, aby prawie każda strefa życia była hygge.
Hygge możemy określić jako sztukę tworzenia przyjaznej, intymnej atmosfery, jako socjalizację dla introwertyków, ale i dążenie do codziennego szczęścia. To cieszenie się małymi przyjemnościami dnia codziennego. Chodzi o to, by doświadczać hygge poprzez atmosferę relaksu, komfortu i bycia razem na co dzień. Główne czynniki, które wpływają na dobrostan i szczęście w Danii to czas mądrze spędzony z przyjaciółmi i rodziną. Współczesny świat nie zawsze nam na to pozwala, lecz w duńskim
stylu życia miłe bycie razem – hygge – jest nieodłącznym elementem codzienności.
Społeczeństwom zestresowanym, mniej bogatym niż Dania, nie tak łatwo żyć w duchu filozofii hygge. Duński przepis na szczęście wydaje się banalny, ale wymaga zmiany podejścia do codzienności. W skrócie chodzi o to, aby czuć się komfortowo i przytulnie. Bo każda czynność może być przyjemna. Miłe spędzanie czasu to zapalanie świec, wspólne granie w gry, wspólne posiłki, herbatka z ciastkami. To spotkania z rodziną i przyjaciółmi którzy chcą po prostu pobyć razem, nie potrzebują od siebie odpoczywać.
Hygge zakłada również odcięcie się od świata, nowych technologii, wyciszenie się. Odłożenie na bok stresów, by być tu i teraz z kochanymi ludźmi, jest źródłem szczęścia. Dla Duńczyków wspólne doświadczanie jest najwyższym celem, wspaniałym przykładem do przekazania dzieciom. Idealne hygge to obiad z rodziną i z przyjaciółmi, długie rozmowy, świece, telewizor koniecznie wyłączony, żeby nic nie odciągało od relaksu. To cieszenie się ciepłem domowego ogniska, spokojem, miłą atmosferą.
Sala Kominkowa
Wstęp wolny