Przeskocz do treści
Finisaż / Wmówię murom i znów wyrośnie tu ogród / Galeria Baszta

Finisaż / Wmówię murom i znów wyrośnie tu ogród / Galeria Baszta

Zapraszamy na finisaż ostatniej w tym sezonie wystawy w ramach projektu „Galeria Baszta – sztuka w ruinach” + BONUS! – prezentacja katalogu z 2-letniej już działalności GALERIA BASZTA.

Autorką instalacji typu site–specific, zatytułowaną „Wmówię murom i znów wyrośnie tu ogród”, w podziemiach XVI wiecznej Baszty, jest Patrycja Zelek

„Co natura daje nam sama, a czego od niej wymagamy? Deklarujemy, że chcemy żyć w zgodzie z naturą, ale równocześnie chcemy czerpać bez końca z jej zasobów. Zakładamy w miastach ogrody, sadzimy kwiaty, przycinamy trawniki i krzewy. Większość z nas, kiedy już ma swój własny ogród, natychmiast podporządkowuje go sobie. Zapominamy o wolności natury. Tu też kiedyś rósł ogród.”

Patrycja Zelek – urodziła się 1994 roku. Pochodzi z Lusławic. W swoich poszukiwaniach sięga po różnego rodzaju materiały (kamień, metal, papier, drewno), które łączy i zestawia ze sobą. Stara się szukać rozwiązań, które pomagają jej lepiej opowiadać historie, czy poruszać dany problem. Pociąga ją rzeźba ale nie jako pojedynczy obiekt tylko jako zestawienie kilku obiektów współgrających z otoczeniem. Nazywa ten proces „zagarnianiem przestrzeni”. Nie ma swoich wypracowanych tematów, ponieważ chce tworzyć opowieści o rzeczach, relacjach i historiach, które zauważa, odczuwa, doświadcza i przeżywa.

Najważniejsze osiągnięcia:

  • 2015 Wystawa „Behind the smoke”
  • 2016 Mędzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „GRAVITAS”
  • 2017 Wystawa posympozjalna „GRAVITAS”
  • 2017 Plener Rzeźbiarski w Jaworznie
  • 2017 Plener OPWA w Orosku
  • 2018 Plener Rzeźbiarski w Jaworznie
  • 2018 Wystawa Heart of Glass


Organizatorzy:
Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego
Kurator: Artur Wabik
Koordynator: Dorota Halberda
Projekt „Galeria Baszta – sztuka w ruinach” jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Dworku Białoprądnickiego i współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Wystawa odbywa się także w ramach Rok Kobiet z ASP

Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKu