Pierwszą próbę zmierzenia się z przestrzenią baszty podejmą w tym sezonie dwaj artyści: Maciej Pałka & Maciej Połynko. Będzie to instalacja audiowizualna pt. „The Tower” – analogowy, żywy instrument, zaprojektowany metodą hakowania hardware’u. Jest on synchronizowany w czasie rzeczywistym z aktywnością odbiorców, co prowadzi do interakcji na płaszczyźnie odbiorca/widz – maszyna.
Jak będzie wyglądała archeologia przyszłości, gdy pozostałości ludzkiej cywilizacji staną się domeną właściwą bardziej geologii i biologii, niż historii? Jakie artefakty pozostawimy przyszłym badaczom? Ekspozycja „The Tower” pozwoli odwiedzić tajemnicze miejsce w przyszłości, gdzie odkryto kryptydy dziwnych insektów.
Maciej Pałka – artysta wizualny, muzyk, rysownik i twórca komiksów. Autor kilkunastu albumów komiksowych (Jak schudnąć 30 kg?, Najgorszy komiks roku, Ostatni seans w kinie CORSO, 10 bolesnych operacji, Sztukmistrz z Lublina, Spacer, Laleczki), wydawca i redaktor zinów (Zin komiksowy, Czarna czekolada, WdruQ). Od kilkunastu lat jest zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Publikował w większości polskich zinów i antologii komiksowych wydanych w okresie 2004-2014. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Współpracował między innymi ze scenarzystami: Jerzym Szyłakiem, Tomaszem Pstrągowskim, Robertem Popieleckim, Bartoszem Sztyborem, Dominikiem Szcześniakiem Karolem Konwerskim i Bartkiem Biedrzyckim. Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia). Stypendysta Prezydenta Lublina w 2017. Współtworzy label Centrum Badania Możliwości, w ramach którego wydaje płyty, organizuje koncerty i wystawy. Gra w zespołach i występuje w eksperymentalnych projektach multimedialnych i muzycznych (Betanjehu, Songs From The Womb, Hubbub, Nic za darmo). Razem z Maciejem Połynko tworzy instalacje artystyczne oparte na łączeniu elementów graficznych z technologią czujników światła i ruchu (Pokój światłoczuły – Szczecin 2015, Skąd się biorą słowa – Lublin 2016, Muzeum Szklanych Domów – Warszawa 2018)
Maciej Połynko – artysta audiowizualny, pracuje ze światłem, dźwiękiem i video. Jest autorem instalacji interaktywnych, dźwiękowych i video, zajmuje się muzyką elektroniczną, improwizowaną i field recordingiem, realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych.
Pod pseudonimem Piołun realizuje solowy projekt muzyczny oparty na dźwiękach syntetyzowanych za pomocą autorskich instrumentów software’owych. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości. Jego prace były prezentowane m.in w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK), Galerii EL w Elblągu, Galerii „Tworzę Się” w Szczecinie, Pracowni Sztuki Zaangażowanej „Rewiry”, Muzeum Częstochowskim, Galerii Labirynt w Lublinie, czy Tabačka Kulturfabrik w Koszycach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2016).
Galeria „Baszta” to nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła. W okresie maj-październik 2018 rok, zorganizowano 6 wydarzeń artystycznych w nietypowej przestrzeni architektonicznej – ruinach XVI-wiecznej baszty. Artyści zaprezentowali wystawy, performance i instalacje typu site-specific, które spotkały się ze znakomitą odbiorem tego rodzaju sztuki współczesnej prezentowanej poza ścisłym centrum Krakowa
Opiekę kuratorską nad galerią sprawuje Artur Wabik. Wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta sztuk wizualnych, publicysta i badacz popkultury. Związany z ruchem graffiti, a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Dzięki tej współpracy, niecodzienna przestrzeń wystawiennicza staje się wyzwaniem również dla studentów ASP, pobudza do artystycznych poszukiwań i nowatorskich działań.