Przeskocz do treści
Głosy Hiszpanii

Głosy Hiszpanii

Posłuchajcie niezwykłego chóru San Andrés de Villava. Na koncert zapraszamy 20 lipca o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
San Andrés de Villava jest jednym z najstarszych chórów działających w prowincji Navarra, na północy Hiszpanii. Powstał w roku 1931 jako chór parafialny i od tego czasu nie przestał rozwijać się, wzbogacając swój repertuar oraz udoskonalając swój poziom muzyczny. Zdobył liczne nagrody i odbył wiele podróży do różnych krajów europejskich.
Wśród najważniejszych wyróżnień, które otrzymał w swojej historii, należy podkreślić nagrody uzyskane w konkursach „Polifonia” w Torrevieja (pierwsza nagroda w kategorii muzyki polifonicznej) oraz w konkursie Habaner (druga i trzecia), a także udział w festiwalach w Egea de los Caballeros ,Tolosa lub Autol, zawsze ciesząc się uznaniem publiczności i jurorów.
Od lat osiemdziesiątych do chwili obecnej, grupa odwiedziła wiele krajów europejskich. W ostatnich latach koncertowała w Portugalii, Holandii, trzykrotnie we Włoszech (ostatni raz w 2000 roku, aby zaśpiewać na prywatnej audiencji dla papieża Jana Pawła II). W roku 2006 chór odbył podróż na Kubę, koncertując w Hawanie. Współpracuje z chórami z Perugia (Włochy), Corrales de Buelna, Ametlla de Valles, Manileu oraz z chórem z Astorga (Hiszpania).
Na przestrzeni lat, chór wzbogacił swój repertuar przygotowując utwory należące do wszystkich niemalże gatunków muzyki chóralnej, sięgając także do partii chóralnych z zarzueli hiszpańskiej, do tradycyjnej muzyki baskijskiej oraz do rytmów habanery. Dwukrotnie chór San Andres był zaproszony do udziału w wykonaniu „Mesjasza” G. F. Haendla wraz z Orkiestrą Symfoniczną Navarry, co jest ogromnym wyróżnieniem dla zespołu. W latach 2015 / 2017 współpracując z Operą Kameralną z Navarry, chór brał udział w serii przedstawień hiszpańskiej zarzueli „El Caserio”.