Przeskocz do treści
Historia, ludzie, kultura | Prezentacja monografii o Dworku Białoprądnickim

Historia, ludzie, kultura | Prezentacja monografii o Dworku Białoprądnickim

Zapraszamy na prezentację monografii, przedstawiającej dzieje Dworku od czasów pierwszego osadnictwa w starożytności po współczesność i eksplozję kultury w samym Centrum Kultury jak i jego siedmiu filiach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie druga część wystawy „Jazz Club Dworek” oraz koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra. Promocja publikacji w Dworku z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00 w Sali Złotej. Wstęp wolny.

„Tak jak w jednej kropli wody jest ponoć zamknięty cały ocean, tak na przykładzie jednego majątku można przedstawić przemijanie epok i losy ludzi, którzy w nim mieszkali. Słowa te w pełni oddają historię Dworku Białoprądnickiego stanowiącego centrum zarówno administracyjne dla dawniejszych dóbr biskupich na Prądniku Białym, jak i kulturalne – obecnie dla całej Dzielnicy IV […]” – czytamy we wstępie do monografii napisanej przez młodych adeptów nauki, historyków regionalistów i antropologów, pod redakcją naukową Przemysława Jędrzejewskiego i Karoliny Szlęzak.
Monografia stanowi nie tylko omówienie dziejów Dworku Białoprądnickiego, ale również nierozerwalnie związanej z nim historii mieszkańców wsi Prądnik Biały. Ramy czasowe opracowania są szerokie i obejmują okres od czasów pierwszego osadnictwa po współczesność.
Czy wiecie dlaczego Dworek mieści się przy ulicy Papierniczej? Czy wiedzieliście, że powstał w latach 1505 – 1550 jako letnia rezydencja zbudowana przez Kanclerza Wielkiego Koronnego biskupa Samuela Maciejowskiego, a willa tętniła życiem i była miejscem spotkań wielu wybitnych ludzi epoki renesansu: dyplomatów, poetów , myślicieli? Dworskimi ścieżkami przechadzali się np. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej. Jan Kochanowski napisał nawet odę na pamiątkę pobytu w Dworku zatytułowaną „Do wsi Promnik”. To tutaj ponoć zatrzymał się Tadeusz Kościuszko przed bitwą pod Racławicami. W końcu – w tym miejscu swoje pracownie mieli Olga Boznańska i Jacek Malczewski. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek – to po prostu trzeb przeczytać!
Monografia zawiera szereg ilustracji i zdjęć. Możemy zobaczyć na przykład szkice dworu biskupów, znaleziska, które wydobyto podczas przebudowy miejsca, ale też wiele zdjęć dokumentujących bogatą historię działalności kulturalnej.
Prezentacji monografii towarzyszyć będzie druga edycja wystawy „Jazz Club Dworek”. Zaprezentujemy 44 fotografie przedstawiające mistrzów jazzu, którzy w latach 1977-1981 wystąpili w dworkowych klimatycznych piwnicach, a byli to m.in. Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Stańko, Jarek Śmietana, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, zespoły Osjan, Laboratorium.
Wieczór uświetni koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra w składzie: Marek Michalak(puzon) Michal Bylica (trąbka) Jarosław Kaczmarczyk (saksofon,klarnet),Wojtek Groborz (piano), Tolek Lisiecki (bas), Wiesław Jamioł (perkusja).