Przeskocz do treści
figury geometryczne: fioletowe półkole i czerwony trójkąt na pomarańczowym tle.
Festiwal

Horyzonty równości 2025 | Ponad barierami

We współczesnym świecie częściej zwracamy uwagę na bariery w postaci schodów, progów czy wysokich krawężników. Co jednak z barierami w naszej głowie i mentalnym murze zbudowanym na stereotypach normatywności? Może wszyscy jesteśmy odmieńcami?

Profesor Joanna Hańderek wraz zaproszonymi gośćmi z dr Natalią Michną, adiunktką w Instytucie Filozofii UJ, oraz z Łukaszem Kupcem z Federacji Znaki Równości, podejmie kolejną dyskusję o pokonywaniu mentalnych barier, trudnej drodze do realnego równouprawnienia, stereotypach i kulturowych wpływach blokujących wzajemne zrozumienie.

Zapraszamy na spotkanie i szeroką dyskusję, która odbędzie się 10 maja o godz. 18.00 w Sali Złotej Dworku.

Wstęp wolny

Spróbujemy odpowiedzieć na pytania

  • Jak hasła o równouprawnieniu mają się do braku możliwości zawarcia związku par jednopłciowych?
  • Skąd się biorą opory przed przyznaniem prawa do adopcji dzieci parom jednopłciowym?
  • Dlaczego proces tranzycji nie jest dofinansowywany przez państwo?
  • Czym jest płeć kulturowa? Czym jest matryca heteroseksualności a co oznacza być osobą homoseksualną we współczesnym świecie?
  • Dlaczego ciągle budujemy mentalne bariery i schody w naszych głowach i w naszym życiu?

Natalia Michna

Filozofka, feministka, badaczka współczesnej estetyki i kultury. Doktorka filozofii, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się filozofią feministyczną i teorią gender. Jej zainteresowania naukowe obejmują również zjawiska artystyczne i kulturowe związane z problematyką płci. Autorka książki Kobiety i kultura. O doświadczeniu w filozofii feministycznej. Współtwórczyni Cyfrowego Archiwum Romana Ingardena oraz członkini Zarządu Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena. Redaktorka kwartalnika filozoficzno-estetycznego The Polish Journal of Aesthetics. Członkini Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, The European Society for Aesthetics oraz International Association for Aesthetics.

Łukasz Kupiec

Sekretarz Federacji Znaki Równości – polonista, historyk filozofii, zawodowo zajmuje się teorią i praktyką komunikacji, w tym co-lideruje pracowniczej grupie LGBTQ+ polskiego oddziału międzynarodowej firmy. W wolnych chwilach łapczywie pochłania rozmaite produkcje filmowe z różnych zakątków świata.

Joanna Hańderek

Dr hab. prof. UJ, filozofka, publicystka, działaczka społeczna, obecna Radna Miasta Krakowa, członkini zespołu doradczego przy Radzie ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Zajmuje się filozofią kultury, postkolonializmem, globalizacją, gender, multikulturalizmem i ekoetyką. Autorka „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, „Filozofia wegańska” (wyd. CKBD), red. „Wykluczenia?”.

Horyzonty Równości

Horyzonty Równości to cykl otwartych spotkań i wykładów antydyskryminacyjnych, promujący postawy dialogiczne, piętnujący język nienawiści, uczących języka dobrej mowy i  wskazujący na dobre praktyki rozumienia różnorodności życia społecznego. Zaproszeni goście to specjaliści, naukowcy, działacze społeczni i aktywiści.

Organizatorzy:
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kultura Wykluczenia?
Wsparcie medialne: Magazyn Istota

Dojazd: Linie tramwajowe: 18,50,75 autobusowe: 172, 572
Wejście do głównego budynku z filarami – po prawej stronie z dostępną windą schodową.