Przeskocz do treści
Horyzonty równości. Wykluczenie ze względu na płeć

Horyzonty równości. Wykluczenie ze względu na płeć

Razem z „Kulturą wykluczenia?” rozpoczynamy drugą edycję „Horyzontów równości”. To seria otwartych, bezpłatnych wykładów i webinarów antydyskryminacyjnych, promujących postawy dialogiczne, piętnujących język nienawiści i uczących języka dobrej mowy oraz wskazywania dobrych praktyk rozumienia różnorodności życia społecznego. Zapraszamy na drugie spotkanie w cyklu wykład Remigiusza Ryzińskiego „Wykluczenie ze względu na płeć” – 23 marca 2022 o 18:00.

Dr hab. Remigiusz Ryziński na co dzień zajmuje się szeroko pojętym feminizmem, teoriami gender i queer . Był związany z takimi uczelniami jak Sorbona i Uniwersytet Jagielloński. Obecnie jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Należy do rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim.

Tłumaczył najwybitniejszych światowych pisarzy, m.in. Sartre’a, Eco i Kristevę. Jest także autorem książek, napisał m.in. „Moje życie jest moje” oraz „Akcja hiacynt”. Za reportaż „Foucalt w Warszawie” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2017) otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018.

Jak będzie wyglądało spotkanie o wykluczeniu ze względu na płeć?

Płeć, rozumienie tożsamości człowieka, stygmatyzacja i jej różne formy, to problemy poruszane w badaniach Remigiusza Ryzińskiego, o których będziemy próbowali rozmawiać, zastanawiając się nad możliwościami przezwyciężenia ciągłej stygmatyzacji i opresji kulturowej. Wszystkich zainteresowanych problemem płci i przemocy wobec płci zapraszamy na spotkanie z autorem książek „Moje życie jest moje”, „Foucault w Warszawie”, „Dziwniejsza historia”, i „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów”.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB

Czym są „Horyzonty równości”?

„Horyzonty równości” zrodziły się inicjatywy dr hab. prof. UJ Joanny Hańderek po organizowanym w Dworku Białoprądnickim wykładzie „Wykluczenia” w ramach popularnonaukowego cyklu „Horyzonty”. Podczas spotkań i wykładów specjalistów z różnych dziedzin pokazujemy, jak w życiu codziennym unikać sytuacji upokorzenia i wykluczenia drugiego człowieka, oraz analizować sytuacje i zwroty językowe, które mogą do tego prowadzić. Spotkania mają wskazywać, w jaki sposób i kiedy, nawet nieświadomie, stosujemy język nienawiści, symbole, oraz gesty o przemocowym charakterze.

Jaki jest cel „Horyzontów równości”?

Celem „Horyzontów równości” jest uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko na język, ale również na postawy, jakie przyjmujemy wobec drugiego, oraz promowanie postawy dialogicznej oraz otwartej na drugiego człowieka. Chcemy wypracowywać w uczestnikach potrzebę zrozumienia drugiego oraz zaakceptowania i doceniania różnorodności społecznego życia.

Spotkania będą realizowane w formie webinarów, spotkań na żywo i warsztatów, także hybrydowo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podsumowaniem cyklu będzie wrześniowa, trzecia już edycja Festiwalu Równości, podczas którego odbędzie się szereg spotkań i paneli poświęconych różnego rodzaju formom inkluzji. O tym wydarzeniu będziemy informować szczegółowo w późniejszym terminie.

Pełen harmonogram „Horyzontów równości” jest dostępny pod tym linkiem.


Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”, Joanna Hańderek

Partnerzy: Centrum Praw Kobiet

Patronat medialny: Istota, Gazeta Wyborcza