Przeskocz do treści
Sprawiedliwość społeczna jako cecha żydowskiej utopii | Horyzonty równości

Sprawiedliwość społeczna jako cecha żydowskiej utopii | Horyzonty równości

Wobec teorii utopijnych możemy mieć stosunek ambiwalentny, co jednak gdy jej propozycje mogą otwierać nas na nowy wymiar etyki i odpowiedzialności? Żydowski filozof Emmanuel Levinas zakreślił obraz etyki, która budzi wybaczenie i przebaczenie nawet wobec tego, kto przychodzi mnie zabić. To wizja realna czy utopia? Prawdziwa etyka czy mrzonka filozofii Żydowskiej? W jaki sposób możemy projektować relacje społeczne, nie zakładając pozytywnej zmiany, inkluzji czy idealnych sytuacji? Utopia jest dobra, zwodnicza, niemożliwa, a może po prostu jest drogą, którą czasami warto iść? O utopii i jej rodzajach w najbliższą środę (27.04.2022) będziemy rozmawiać z prof. Marią Flis.

Razem z „Kulturą wykluczenia?” rozpoczynamy drugą edycję „Horyzontów równości”. To seria otwartych, bezpłatnych wykładów i webinarów antydyskryminacyjnych, promujących postawy dialogiczne, piętnujących język nienawiści i uczących języka dobrej mowy oraz wskazywania dobrych praktyk rozumienia różnorodności życia społecznego. Zapraszamy na spotkanie z Mariolą Flis „Sprawiedliwość społeczna jako cecha żydowskiej utopii” 27 kwietnia 2022 o 18:00.

Maria Flis to kierowniczka Zakładu Antropologii Społecznej, przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki Socjologiczne UJ w kadencji 2019–2022. Jako pierwsza kobieta piastowała stanowisko Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ dwóch kadencji: 2006–2008 i 2008–2012. Była także prorektorem ds. rozwoju UJ w kadencji 2012–2016.

Jest autorką 60 artykułów, 3 monografii i 3 książek współautorskich, członkinią Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (sekcji antropologii społecznej) i Komitetu Socjologii PAN. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2007), medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) oraz medalem Złotym za Długoletnią Służbę (2009).

Czym są „Horyzonty równości”?

„Horyzonty równości” zrodziły się inicjatywy dr hab. prof. UJ Joanny Hańderek po organizowanym w Dworku Białoprądnickim wykładzie „Wykluczenia” w ramach popularnonaukowego cyklu „Horyzonty”. Podczas spotkań i wykładów specjalistów z różnych dziedzin pokazujemy, jak w życiu codziennym unikać sytuacji upokorzenia i wykluczenia drugiego człowieka, oraz analizować sytuacje i zwroty językowe, które mogą do tego prowadzić. Spotkania mają wskazywać, w jaki sposób i kiedy, nawet nieświadomie, stosujemy język nienawiści, symbole, oraz gesty o przemocowym charakterze.

Jaki jest cel „Horyzontów równości”?

Celem „Horyzontów równości” jest uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko na język, ale również na postawy, jakie przyjmujemy wobec drugiego, oraz promowanie postawy dialogicznej oraz otwartej na drugiego człowieka. Chcemy wypracowywać w uczestnikach potrzebę zrozumienia drugiego oraz zaakceptowania i doceniania różnorodności społecznego życia.

Spotkania będą realizowane w formie webinarów, spotkań na żywo i warsztatów, także hybrydowo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podsumowaniem cyklu będzie wrześniowa, trzecia już edycja Festiwalu Równości, podczas którego odbędzie się szereg spotkań i paneli poświęconych różnego rodzaju formom inkluzji. O tym wydarzeniu będziemy informować szczegółowo w późniejszym terminie.

Pełen harmonogram „Horyzontów równości” jest dostępny pod tym linkiem.


Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”, Joanna Hańderek

Partnerzy: Centrum Praw Kobiet

Patronat medialny: Istota, Gazeta Wyborcza