Przeskocz do treści
Jacobus Gallus // KONCERT CHÓRU MIESZANEGO

Jacobus Gallus // KONCERT CHÓRU MIESZANEGO

W czwartek 18 lipca o godzinie 19:00 gorąco zapraszamy na koncert włoskiego chóru mieszanego „Jacobus Gallus”, który odbędzie się w Sali Kominkowej. Wstęp wolny.

„Jacobus Gallus” – chór mieszany, powstał w 1991 roku. Reprezentuje znaczącą kulturowo i historycznie grupę narodowości słoweńskiej, zamieszkującej Triest (Włochy). Działa przy Słoweńskim Centrum Muzyki „Glasbena Matica”, włoskiej prowincji Venezia – Giulia, szczycąc się szerokim repertuarem utworów zarówno świeckich jak i sakralnych, słoweńskich i włoskich kompozytorów, a także autorów innych nacji.

Zespół występował w wielu regionach Włoch (Veneto, Lombardia, Piemont, Marche, Sycylia i Sardynia), a także w Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Macedonii, Chorwacji, Niemczech i na Węgrzech. „Jacobus Gallus” brał udział w licznych festiwalach międzynarodowych, takich jak: Europa Cantat – Torino 2012, The International Choral Singing in Barcelona, The International Festival of Catalonia – Cantonigros -2014, konkursach chóralnych w Postojnej i Mariborze (Słowenia). Chór ma na swoim koncie nagrania dla włoskiego radia i telewizji TV – RAI, wydał także 3 płyty CD, z repertuarem świeckim i kolędowym.

Zespół angażuje się w akcje charytatywne, śpiewa w różnych miejscach, z różnych okazji. Bierze udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych przez słoweńską społeczność we Włoszech. Chętnie nawiązuje kontakty z innymi chórami, także zagranicznymi.

Od 2008 roku dyrygentem chóru ”Jakobus Gallus” jest Marko Sancin.