Przeskocz do treści
Jam session JAZZKULTURY

Jam session JAZZKULTURY

Zapraszamy na kolejny jam JAZZKULTURY! Sezon wakacyjny w pełni, my jednak nie odpuszczamy i chcemy się z Wami spotkać na kolejnym jamowym wieczorze. Tym razem otworzy i poprowadzi go trio IPT Wójciński/Bańdur/Gucik. Jak zapowiadają muzycy, jam będzie w stylu swobodnej improwizacji, a więc wydarzyć może się wszystko. Widzimy się 11 sierpnia 2022 o 20:00 w Jazz Club Dworek.

Wstęp wolny.

WYDARzENIE NA FACBOOKU

Łagodne oko błękitu

Wstępem do jam session jest koncert połączony z premierą płyty Łagodne oko błękitu. Projekt Łagodne oko błękitu jest organicznym połączeniem „songwriterskiej” tradycji pieśni, charakterem oddającej ducha przedstawianej poezji i improwizacji, nierzadko przekraczającej granice szeroko pojmowanego jazzu, wkraczającej na pole muzyki hałaśliwej i transowej, czerpiącej także z dorobku współczesnej muzyki klasycznej.

Monika Kowalczyk wraz z IPT Wójciński/Bańdur/Gucik w programie Łagodne oko błękitu mierzą się z dziedzictwem Cypriana Kamila Norwida, reinterpretują jego twórczość, konfrontując swoją wizję z innymi muzycznymi adaptacjami jego twórczości, w tym znakomitymi utworami Czesława Niemena, Andrzeja Kurylewicza i Wandy Warskiej.

Wstęp wolny.

ŁAGODNE OKO BŁĘKITU

IPT Wójciński/Bańdur/Gucik

Szymon Wójciński – klawisze

Jakub Bańdur – skrzypce

Jakub Gucik – wiolonczela


IPT Wójciński/Bańdur/Gucik to trio fortepianowe wykonujące muzykę spontanicznie improwizowaną, inspirowaną szerokim horyzontem zjawisk muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po zdobycze muzyki współczesnej.

Do pierwszego spotkania muzyków doszło na festiwalu Fama 2015. Od tego czasu pozostają w kontakcie, zdobywając nowe doświadczenia, które zderzają ze sobą, tworząc muzykę pełną skojarzeń i odniesień do różnych gatunków. W 2018 roku trio otrzymało nagrodę imienia Andrzeja Jakóbca na 48 edycji festiwalu Fama w Świnoujściu, a w 2019 roku Trójząb Neptuna – nagrodę za najlepsze wydarzenie artystyczne festiwalu.

Muzyka IPT Wójciński/Bańdur/Gucik to połączenie swobodnej improwizacji charakterystycznej dla free jazzu, z precyzyjnie zakomponowaną formą i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej: minimalizmu, sonoryzmu, surkonwencjonalizmu, spektralizmu. Powyższe elementy w ich wykonaniu tworzą organiczną, spójną całość rzadko spotykaną w muzyce, która zakomponowana jest jedynie formalnie, a wszystkie elementy takie jak harmonia i melorytmika, zdawałoby się najważniejsze dla odbioru są improwizowane.

We wrześniu 2019 roku nakładem wydawnictwa For Tune ukazała się debiutancka płyta zespołu pod tytułem „Diffractions”, której premiera miała miejsce na festiwalu Sacrum Profanum. W roku 2022 ukaże się płyta pt. “Łagodne oko błękitu” nagrana wspólnie z Moniką Kowalczyk, zawierające autorskie interpretacje tekstów C.K. Norwida.

Szymon Wójciński

Szymon Wójciński to pianista, aranżer, improwizator, kompozytor, nieustannie eksplorujący muzykę od klasycznej począwszy, poprzez jazz, skończywszy na współczesnej muzyce improwizowanej. Uczestnik licznych wydarzeń muzycznych w Polsce i Europie. Finalista Jazz Juniors 2002, Bielskiej Zadymki Jazzowej 2003. Laureat festiwalu Fama (2005 i 2015), Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie (2005), finalista konkursu Instant Piano Composer w ramach Festiwalu Transatlantyk 2014, 2015, 2016, 2017. W 2016 r. ukazała się płyta „Delusions” Wójciński / Szmańda Quartet – projektu, tworzonego z braćmi Ksawerym (kontrabas) i Maurycym (trąbka) oraz perkusistą Krzysztofem Szmańdą. Zespół ten występuje z powodzeniem na salach koncertowych Polski i Europy, a w 2017 koncertował w USA, Kanadzie i Izraelu. Płyta „Delusions” została wybrana płytą roku 2016 w ankiecie krytyków polish-jazz.blogspot.com. Współpracuje z takimi muzykami jak: Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel, Robert Rasz, Sylwia Białas, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin, Jarosław Bothur.

Jakub Bańdur

Jakub Bańdur to skrzypek, absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Uczestniczył w konkursach i festiwalach takich jak Oberstdorfer Musiksommer, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Warszawska Jesień, Blue Spod Festival, Festiwal Fama, Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata. Współpracujeał z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, Orchestra Temporanea, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Spółdzielnia Muzyczna, Orkiestra Smyczkowa UMFC, a także z Leszkiem HeFi Wiśniowskim, Adamem Klockiem, Jarosławem Kisińskim. Sztywnym Palem Azji. Jest skrzypkiem zespołu PerDuo Vnc. Tworzy muzykę improwizowaną, sięgając do wielu stylów i gatunków muzycznych.

Jakub Gucik

Jakub Gucik to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2013). Wiolonczelista zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, PerDuo Vnc i IPT Wójciński/Bańdur/Gucik z którymi występuje w Polsce i za granicą. Związany również z Teatrem Szczęście i

Teatrem Odwróconym. Autor muzyki teatralnej, elektroakustycznej i elektronicznej. Jako członek kwartetu smyczkowego zajął IV (2006) i I (2007) miejsce na festiwalu Talents for Europe w Dolnym Kubinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Moyzes Quartet (2007). W 2010 roku uzyskał stypendium na udział w kursach mistrzowskich w ramach festiwalu Oberstdorfer Musiksommer. Trzykrotny laureat festiwalu Fama (2016, 2017, 2018), laureat I nagrody Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. J. Patkowskiego (2017). Występuje m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Wszystkie Strony Świata, Ensemble Akademie Freiburg, Świętokrzyskie Dni Muzyki, NeoArte, Oberstdorfer Musiksommer, Audio-Art, Musica Moderna. Wielokrotnie dokonywał prawykonań utworów m.in. A. Zagajewskiego, J. Kreidlera, B. Muntendorf, J. Walshe, M. Beila, S. Sciarrino, P. Peszata, M. Śniady, J. Sotomskiego. Współpracuje m.in. z Hashtag Ensemble, W. Błażejczykiem, M. Górczyńskim, M. Trifonidisem, A. Klockiem, M. Chołoniewskim, L. HeFi Wisniowskim, Sztywnym Palem Azji. Wybrana dyskografia: Sztywny Pal Azji: „Fiss Pink”, „Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza”, „Szara”; Wojciech Błażejczyk „Thrash Music”; Hashtag Ensemble „Network Music”; PerDuo Vnc „18- 19/01/2016”, „Kroniki dźwiękowe festiwalu Warszawska Jesień 2016,2017, 2018”.