
Kolosowe postscriptum w Dworku Białoprądnickim
Jak co roku zapraszamy do Krakowa na odtworzenie wybranych pokazów zarejestrowanych podczas ostatnich Kolosów w Gdyni. Wyjątkowe zdjęcia, jakość obrazu taka sama jak w Gdyni, autentyczna eksploracja i niebanalna przygoda.
Kiedy i gdzie? W sobotę, 26 kwietnia o 17.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie!
Wstęp, jak zawsze, wolny!
Program
17.00-18.40 (pokazy 30 min.)
ROWEREM PRZEZ AFGANISTAN
Paweł Małaszko
Ta podróż zaczęła się co prawda w Iranie, ale jej zasadniczy etap wiódł przez zimowy Afganistan. Przez dziesięć miesięcy Paweł Małaszko starał się dowiedzieć jak najwięcej o kraju, który pomimo wyprawowego doświadczenia – przejazdu rowerem z Polski do Chin przez Pakistan – wzbudzał w nim sporo obaw. Ostatecznie wyruszył w styczniu zeszłego roku. 2 tys. kilometrów afgańskich dróg, wiodących od pustyń do górskich przełęczy, nie poskąpiły mu rowerowych wyzwań: burz pustynnych, śnieżyc, wiatrów i mrozu. Najtrudniejszym momentem okazało się zatrzymanie z podejrzeniem o szpiegostwo, które skończyło się brutalnym przesłuchaniem. Ten incydent nie przyćmił jednak najjaśniejszej strony podróży: serdecznej, spontanicznej gościnności, której Paweł doświadczał każdego dnia. Z założenia nocował wyłącznie w prywatnych domach, na stacjach benzynowych, szpitalach, meczetach, a nawet na posterunkach talibów.
Paweł został wyróżniony w tegorocznych Kolosach za starannie przygotowaną, samotną podróż w szczególnie wymagającym aktualnie regionie świata.
RAJD KONNY Z NORWEGII DO POLSKI
Anna Szamreta
Do tej podróży najstaranniej przygotowany był koń imieniem Mango. Anna Szamreta długo dobierała optymalne siodło i właściwą ochronę kopyt, a następnie cierpliwie trenowała zaprzyjaźnionego wierzchowca. Wreszcie w czerwcu wyruszyła w podróż z Norwegii do Polski, wraz kundelkiem Oro i wyrychtowanym Mango. Zabrała ze sobą jedynie lekki, minimalistyczny bagaż. W ciągu czterech miesięcy we troje pokonali około 2 tys. km, stroniąc od ruchliwych dróg i większych miejscowości. Dokładna trasa podróży powstawała na bieżąco i co istotne, o jej ostatecznym przebiegu decydowały głównie potrzeby czworonożnych towarzyszy. Na szlaku sypiali nieraz w napotkanych stajniach lub na łąkach z odpowiednio bujną trawą. Ta pełna wrażliwości włóczęga przypomina, że cenna i oryginalna podróż nie musi odbywać się na antypodach.
Ania została wyróżniona w tegorocznych Kolosach za solidnie przygotowaną, opartą na empatycznych relacjach ze zwierzęcymi towarzyszami niesztampową czteromiesięczną wędrówkę.
BIOMY AMERYKI – OD SAN FRANCISCO DO KOLUMBII
Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz
W zeszłym roku Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz zachwycili gdyńską publiczność relacją z wielowątkowej wyprawy w głąb kanadyjskiego Barren Lands, która przyniosła im Kolosa w kategorii Podróż. Za cel swojej kolejnej podróży obrali zbadanie wybranych biomów, czyli odrębnych ekosystemów obu Ameryk. Element wyczynowy miało stanowić pokonanie tysięcy kilometrów na rowerze. Niestety po sześciu tygodniach pedałowania ambitne plany pokrzyżowały chorobotwórcze grzyby, którymi zaraził Michała pył kalifornijskiej pustyni. Aby ocalić główny cel wyprawy, Michał i Karolina musieli zamienić rowery na piesze szlaki i transport publiczny. Dzięki temu dopięli swego. W lasach mglistych Kolumbii tropili endemiczny gatunek kolibra, na pustyni Sonora w Meksyku poszukiwali najmniejszych sów świata, a w lasach sosnowych Sierra Madre analizowali ekspansję korników – by na żywych przykładach zilustrować skutki zmian klimatycznych na Ziemi.
Nominacja do Kolosów.
Karolina i Michał są laureatami Kolosa za rok 2022 w kategorii Podróże.