Przeskocz do treści
Kolosowe spotkania: Od dzikich rzek Alaski po Nanda Devi East

Kolosowe spotkania: Od dzikich rzek Alaski po Nanda Devi East

Kolosowe spotkania w Dworku powracają po wakacyjnej przerwie! W sobotę 5 października o godz. 17.00 naszym gościem będzie Wojtek Flaczyński. Laureat Kolosa opowie o swoich wyprawach i pasjach – począwszy od spływania dzikimi rzekami Alaski, startów w karkołomnych zawodach kolarstwa górskiego po liczne wspinaczki na ośmiotysięczniki w Himalajach, łącznie z tegorocznym wejściem na Nanda Devi East.

Choć w Himalajach (i Karakorum) „polskich” gór znalazłoby się co najmniej kilka, Nanda Devi ma nad nimi tę przewagę, że była pierwsza. 2 lipca 1939 roku na jej niezdobytym wcześniej przez nikogo wschodnim wierzchołku stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, na długie lata ustanawiając w ten sposób polski rekord wysokości.

Osiemdziesiąt lat po tej historycznej – i zarazem dramatycznej – ekspedycji, w której wzięli udział również Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz (obaj zginęli w lawinie), na Nanda Devi East wyruszyła polska wyprawa jubileuszowa. W jej składzie znaleźli się m.in. Rafał Fronia, Dariusz Załuski oraz wnuk pierwszego zdobywcy, Jakuba Bujaka, Jan Lenczowski. 27 czerwca 2019 roku na wierzchołku stanęli Jarosław Gawrysiak i nasz najbliższy gość Kolosowych Spotkań w Dworku – Wojciech Flaczyński.

Kolosowa publiczność zna Wojtka przede wszystkim z wypraw, które realizuje wraz ze swoim ojcem, Lechem. Statuetkę Kolosa oraz wyróżnienie za „Wyczyn roku” otrzymali wspólnie – najpierw za to, że jako pierwsi Polacy spłynęli drugą co do wielkości rzeką Alaski, Kuskokwim River, aż do jej ujścia do Morza Beringa (dokonali tego podczas wyprawy, w trakcie której zdobyli też szczyt Denali); dwa lata później wspięli się na najwyższy szczyt Kanady, Mount Logan, i spłynęli canoe blisko dwa tysiące kilometrów po rzekach Jukon i Porcupine.

W kolejnych latach podnosili sobie poprzeczkę i mają na koncie m.in. wyprawy na Nanga Parbat, Lhotse i Makalu (w 2017 roku Wojtek stanął na szczycie tego ośmiotysięcznika, 8463 m). W przerwach pomiędzy wyjazdami w wysokie góry Wojtek wypełnia sobie czas startując w ekstremalnych zawodach kolarstwa górskiego.


Dołącz do nas na FACEBOOKU i zaproś znajomych na to wydarzenie.