Przeskocz do treści
złote bombki na choince oplecione światełkami
Koncert

Koncert świąteczno-noworoczny Orkiestry Fresco Sonare

darmowe

Zapraszamy na uroczysty koncert noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare pod dyrekcją dr hab. Moniki Bachowskiej prof. KAAFM.

Koncert odbędzie się 13 stycznia o godz. 19:00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego. Wstęp wolny.

W specjalnym repertuarze, przygotowanym na tę okazję znajdą się m.in. utwory takich kompozytorów jak: Arcangelo Corelli, Joahann Sebastian Bach, Antonio Pasculli oraz Grzegorz Turnau, Astor Piazzola i Ennio Morricone. Podczas koncertu usłyszymy także kilka najpiękniejszych polskich kolęd.

Fresco Sonare

Orkiestra Kameralna Fresco Sonare – (Młodzieżowa Orkiestra Kameralna) istnieje w Krakowie od października 1997 roku. Od samego początku działalności związana jest z Krakowem i z dyrygent Moniką Bachowską. Nazwa Fresco Sonare jest nieprzypadkowa. Orkiestra mimo 20-letniego już istnienia w krajobrazie muzycznym Krakowa wciąż charakteryzuje się świeżym brzmieniem, młodzieńczą pasją i energią. Porozumienie i przyjaźń między muzykami i dyrygent zespołu zaowocowały profesjonalizmem i nigdy niesłabnącą radością grania. Fresco Sonare usłyszeć można zarówno w muzyce klasycznej jak i repertuarze kompozytorów współczesnych, również w muzyce filmowej, teatralnej oraz rozrywkowej, orkiestra posiada też nagrania w archiwum Programu 2 Polskiego Radia. Patronat nad orkiestra sprawuje Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Mariusz Pędziałek

Mariusz Pędziałek – polski oboista, koncertmistrz instrumentów dętych w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej oraz członek zespołu Grzegorza Turnaua. Nagrywa również muzykę teatralną i filmową.

Monika Bachowska

Monika Bachowska – polska dyrygentka, pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W 2023 r. otrzymała nagrodę Osobowości Roku Prądnika Białego za ogromny wkład w życie lokalnej społeczności i regionu, tytaniczną pracę, konsekwencję i kreatywność.

Jako śpiewaczka i dyrygentka w latach 1998–2011 współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Kilkakrotnie przygotowywała Orkiestrę CORda Cracovia na festiwal „Wawel o zmierzchu”, prowadziła orkiestrę Sinfonietta Cracovia (2014), dwukrotnie (2014, 2015) orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, a także Orkiestrę UMFC w Białymstoku (2018). Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych, który pod jej batutą wystąpił pięciokrotnie na scenie tego międzynarodowego festiwalu. Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonującą kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Insieme. Od roku 2012 prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów w ramach programu edukacyjnego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej (2008), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017), odznakę „Honoris Gratia” (2018). Od 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.